Putin herkese ilan etti: Rusya Savaş istemiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Rusya'nın savaş istemediğini ve bu yüzden batılı ülkelere güvenlik garantileri anlaşmasını önerdiklerini ifade etti

Putin herkese ilan etti: Rusya Savaş istemiyor
Yayınlanma Tarihi : 15 Şubat 2022 22:22

Rusya'nın tavrı belli oldu. Tüm dünya olası Rusya- Ukrayna savaşına kilitlenmişken Almanya başbakanı ile görüşen Rusya lideri Putin basın mensuplarına flaş bir açıklamada bulundu

Rusya Devlet Başkanı Putin söz konusu açıklamasında Rusya'nın savaş istemediğini ilan etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın başkenti Moskova'da Almanya Başbakanı Olay Scholz ile bir araya geldi. Kremlin Sarayı'nda ikili görüşme gerçekleştiren Putin ve Scholz'un Ukrayna'daki kriz ve Rusya'nın batıya sunduğu güvenlik garantileri başta olmak üzere önemli konuların ele aldığı aktarıldı.

Putin, Donbass Bölgesi'ndeki olayları "soykırım" olarak nitelendirdi

Donbass Bölgesi'nde yaşananlarla ilgili Ukrayna yönetimini eleştiren Putin, Ukrayna'nın Donbass Bölgesi'nde meydana gelen olayları "soykırım" olarak nitelendirerek, "Ukrayna'da insan hakları kitlesel ve sistematik bir şekilde ihlal ediliyor. Ukrayna'da Rusça konuşan nüfusa yönelik ayrımcılık yasalarla pekiştirilmek isteniyor" dedi.

Rus birliklerinin Ukrayna sınırından ayrılarak ana üslerine dönmeye başlamasıyla ilgili gelen soruya cevap veren Putin, "Rusya bundan sonra nasıl hareket edecek? Plana göre. Peki bu neye dayanacak? Yereldeki fiili duruma. Durumun nasıl olacağına kim cevap verebilir? Henüz hiç kimse. Bu sadece bize bağlı değil" ifadelerini kullandı.

"Rusya savaş istemiyor"

Sözlerinin devamında Rusya'nın savaş istemediğini dile getiren Putin, "Rusya savaş istemiyor ve bu nedenle güvenlikle ilgili teklifler sunduk. Ancak dün Dışişleri Bakanı'nın yaptığı sunuma göre bu yanıtlarda tartışmaya karşı olmadığımız ve önceki yıllarda Avrupa'nın güvenliğiyle ilgili konularda partnerlerimize önerdiği bir dizi husus yer alıyor, yani kısa ve orta menzilli füzelerle, askeri şeffaflıkla ilgili. Bu önerileri tekrar istişare etmeye hazırız" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı