Rusya, Kazakistan’a Askeri Sevkiyatını Artırdı

Kazakistan'ın ülkedeki protestoları bastırmak için Rusya'dan askeri destek istemesinin ardından Rusya Askeri sevkiyatı artırdı.

Rusya, Kazakistan’a Askeri Sevkiyatını Artırdı
Yayınlanma Tarihi : 08 Ocak 2022 18:15

Kazakistan'daki kriz sürüyor. İç karışıklık çıkan ülkede emniyet güçleri yetersiz kaldı. Çareyi Rusya'dan askeri destek istemekte bulan Kazakistan peş peşe Rusya'dan gelen askeri güçle ülkedeki karışıklığı kontrol altına almaya çalışıyor. Hükümetin istifasıyla sonuçlanan kriz durulmadı.

ABD'den de Kazakistan'daki olaylarla ilgili bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada Rusya'nın Kazakistan'a giriş yapmasından rahatsızlık duyulduğu kaydedildi. Kazakistan'a da Rusya konusunda çarpıcı bir uyarı yapıldığı görüldü. 

Rusya Savunma Bakanlığı, ülkedeki protestoların bastırılmasına yönelik barış gücünü Kazakistan'a göndermeye devam ediyor.

Kazakistan'da geçtiğimiz 2 Ocak'ta akaryakıta yapılan zamlara karşı başlatılan protestoların şiddet olaylarına dönüşmesiyle Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in talebiyle Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın üye olduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) devreye girdi. Başta Rusya olmak üzere diğer ülkeler, "barış gücü" adı altında Kazakistan'a askeri birlikler göndermeye devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından gün içinde yapılan açıklamayla birlikte askeri sevkiyata ilişkin yeni görüntüler paylaşıldı. Açıklamada, "KGAÖ barış gücüne bağlı Rusya birliklerinin İvanovo - Severny Havaalanı'ndan Kazakistan'a sevkiyatına devam ediliyor" denildi. Ayrıca gece yapılan askeri sevkiyatın IL-76 tipi askeri nakliye uçağıyla Kazakistan'daki Almatı Havaalanı'na gerçekleştirildiği ifade edildi. Şu ana kadar Kazakistan'a ne kadar asker ve teçhizat gönderildiği konusunda bilgi verilmedi.

Kaynak:Haber Kaynağı