Türkiye Dışişleri Bakanlığı'dan Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısına ilişkin son açıklama

Dışişleri Bakanlığı tarafından, Rusya Federasyonu tarafından Ukrayna'ya yönelik başlatılan askeri operasyon hakkında yazılı açıklama yapıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'dan Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısına ilişkin son açıklama
Yayınlanma Tarihi : 24 Şubat 2022 14:19

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına tepkiler artarak devam ediyor. ABD, Polonya ve Almanya'nın ardından bir tepki de Türkiye'den geldi. Türkiye'den yapılan açıklamada Ukrayna'ya yönelik saldırı kınandı..

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından Ukrayna'ya yönelik olarak başlatılan askeri operasyonu kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz. Rusya Federasyonu'nu da bu haksız ve hukuksuz eylemi bir an önce durdurmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından Ukrayna'ya yönelik olarak başlatılan askeri operasyonu kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz. Bu saldırı, Minsk mutabakatlarını ortadan kaldırmanın ötesinde, uluslararası hukukun ağır bir ihlalidir ve bölgemizin ve dünyanın güvenliğine ciddi bir tehdit teşkil etmektedir. Ülkelerin toprak bütünlükleri ve egemenliklerine saygı duyulması gerektiğine inanan Türkiye, sınırların silah yoluyla değiştirilmesine karşıdır. Rusya Federasyonu'nu da bu haksız ve hukuksuz eylemi bir an önce durdurmaya çağırıyoruz. Ukrayna'nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğimiz devam edecektir."

Kaynak:Haber Kaynağı