Ukrayna Parlamentosu Ohal Kararını Kabul Ettiğini Duyurdu

Ukrayna Parlamentosu, ülke genelinde Donetsk ve Luhansk bölgeleri hariç gece yarısından itibaren başlayacak olağanüstü hal kararını kabul etti

Ukrayna Parlamentosu Ohal Kararını Kabul Ettiğini Duyurdu
Yayınlanma Tarihi : 23 Şubat 2022 23:56

Rusya ve Ukrayna arasında kriz devam ederken peş peşe Avrupa ülkeleri de yaptırım kararı uygulamaya başlamıştı. Rusya'ya yönelik yaptırımlar artarken Ukrayna'da da acil durum ilan edildi. Bu kapsamda Ukrayna OHAL ilan etti. OHAL ne zaman sürecek? detaylar da belli oldu. 

 Ukrayna genelinde Donetsk ve Luhansk bölgeleri hariç gece yarısından itibaren başlayacak olağanüstü hal (OHAL) kararnamesi, 450 kişilik parlamentodan 335 milletvekilinin desteğiyle kabul edildi.

Kararnameye göre, OHAL, bu gece yarısından itibaren başlayacak ve 30 gün sürecek. Gerekli görüldüğü takdirde ise 30 gün daha uzatılabilecek. OHAL kapsamında gerekli görülürse toplu taşımaya kısıtlamalar gelmesi, araçların ve evrakların kontrol edilmesi öngörülürken toplu etkinliklerin düzenlenmesi de yasaklanıyor.

Sokağa çıkma yasağı uygulanabileceği bildirilirken ihtiyaç halinde tehlikeli bölgelerden vatandaşların güvenli bölgelere tahliyesi öngörülüyor.

Ayrıca toplum düzeninin ve kritik altyapıların güvenliğinin artırılması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı