Ukrayna, Rusya İşgaline Karşı Uluslararası Adalet Divanına Başvuru gerçekleştirdi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın saldırısını meşrulaştırmak için soykırım kavramını manipüle ettiği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanına (UAD) başvuru yaptı

Ukrayna, Rusya İşgaline Karşı Uluslararası Adalet Divanına Başvuru gerçekleştirdi
Yayınlanma Tarihi : 27 Şubat 2022 16:40

Rusya saldırılara devam ederken batı ülkeleri peş peşe yaptırım kararları açıklıyor. Ukrayna tarafı ise Ukrayna'yı savunmaya devam ediyor.

Cephede ağır hasar alan Rusya'ya bir kötü haber daha geldi.

Ukrayna yönetimi Rusya'yı uluslararası arenada zor durumda bırakacak bir girişim daha başlattı. Rusya'nın çılgınca saldırısını Ukrayna Uluslararası Adalet Divanına taşıma kararı aldı.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI İLAN ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Rusya'nın saldırısını sonlandırmasına ilişkin acil karar beklediklerini ifade etti.

Rusya'nın saldırganlığını meşrulaştırmak için soykırım kavramını manipüle ettiği gerekçesiyle UAD'ye başvuru yaptıklarını belirten Zelenskiy, Rusya'nın bu nedenle sorumlu tutulması gerektiğini ve gelecek hafta duruşmaların başlamasını beklediklerini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donbas'taki ayrılıkçı yönetimleri tanımış ve 24 Şubat'ta Ukrayna topraklarına saldırı başlatmıştı. Putin, amaçlarının "Kiev tarafından soykırıma maruz kalan insanları korumak, Ukrayna'yı Nazizm'den ve militarizmden arındırmak" olduğunu savunarak, Ukrayna ordusuna silah bırakma çağrısı yapmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı