Dünyaca ünlü banka Dolar tahminiyle yeri yerinden oynattı! Tarih verdi..

Dünyaca ünlü banka Dolar tahminiyle yeri yerinden oynattı! Tarih verdi..

Dünyaca ünlü bir banka Türkiye'de yükselişi durdurulamayan dolar için tahminde bulundu. 2021 yılının sonunda dolar...

Dünyaca ünlü banka HSBC ( the Hong Kong and Shanghai Banking Corporation), dolar hakkında herkesin aksine ilginç bir iddiada bulundu.

Tüm ekonomistler doların önümüzdeki süreçte daha da yükseleceğini duyurmasının, bu düşüşün geçici olduğunu söylemesinin aksine HSBC bankası yayınladığı raporda doların Türkiye'de 6,50 liraya kadar gerileyeceğini yazdı.

21 Ocak'ta MB Toplanıyor

21 Ocak'ta Merkez Bankası'nın toplanmasının ardından Türk Lirasının değerinin artacağını iddia eden banka raporu faiz artırımı yapılmayacak olsa dahi doların artmayacağını iddia etti.

Öte yandan dolar için tüm dikkatler Merkez Bankası'nın 21 Ocak'ta gerçekleştireceği Para Politikaları Kurul Toplantısına çevrildi. Toplantıdan çıkacak karar neticesinde para piyasalarının durumu da belli olacak. Ancak ekonomistlerin kanaati Merkez Bankası'nın toplantıda bir faiz artırımına gitmeyeceği yönünde. Faiz artırımına Şubat ayında gidilebileceği tahmin edilenler arasında.

Almanya'da bulunan Deustech Bank ise yayınladığı raporda, Merkez Bankası'nın 21 Ocak'ta yapılacak olan toplantıda faiz oranını 100 baz puan artırması gerektiği yönünde..

HSBC'nin Yıllık Dolar Tahmini

Gelişmekte olan ülkelerle ilgili kapsamlı bir rapor yayınlayan HSBC bankasının hazırladığı raporda Türk Lirasının seyri ile ilgili yapılan tahminler dikkat çekiyor. Doların 2021 yılına değer kaybederek girmesini değerlendiren HSBC raportörleri, doların 6,50 lira seviyelerine kadar düşeceğine dikkat çekti.

HSBC'nin raporuna benzer bir analiz de Rabobank'dan geldi. Rabobank 2021 yılı içerisinde Türk Lirasının değer kazanacağını ve doların 7 liranın altında bir seviyeyi göreceğini tahmin ediyor.

İlgili Haberler