Dünyadaki en güçlü antioksidan kaynağı! 1 tutamı bile yeter ve..

Dünyadaki en güçlü antioksidan kaynağı! 1 tutamı bile yeter ve..

Dünya üzerindeki en güçlü antioksidan olduğu anlaşıldı. Hastalıklardan korumakla kalmıyor bakın vücuda nasıl etki ediyor? İlk kullanımda bile fark ediyor, tam bir şifa kaynağı. Doktorlar mucizevi gıda diyorlar...

Dünyadaki en güçlü antioksidan olduğu saptanan propolis uzmanlar şiddetle tavsiye ediyor. Bağışıklık sisteminin destekleyen propolisin faydası sayılamayacak kadar fazla.

İçerisinde neler neler var...

Propolis nedir diye sorarsanız, arıların petekleri temiz tutmak ve başka böceklere karşı korumak için oluşturdukları zamk gibi bir sıvıdır. Genellikle kahverengi yapıda olan bu sıvıda çoğunlukla reçine ve bitkisel balzam, vaks, esansiyel yağlar, B vitamini ile beraber biraz polen ve aminoasitler bulunurken mineraller ve diğer organik bileşikler de barınmaktadır. 

Nasıl tüketilebilir?

Propolisi kullanmak için suda çözünen ya da çözünmeyen yapıda satın almak mümkündür. Suda çözünen propolisi süte, suya ya da benzer bir içeceğe karıştırıp içmek mükündür. Suda çözünmeyen propolisi ise ekmek gibi gıdalarla beraber tüketebilirsiniz. Doğruda cilde de uygulanabilen propolisi diş eti hastalıklarına karşı da kullanabilirsiniz.

Uzmanların aktardığına göre propolis, hastalık yapan bakteriler ve virüslerle en iyi savaşan bileşenlerden biridir. Bu ürün bazı tür virüslere karşı da etki etmesinin yanında gribe ve dudak uçuğuna iyi geldiği ispatlandı.

Mantardan şikayet edenlere de uzun süreli propolis kullanımı önerilmektedir. 

Ancak propolisin en önemli etkisi ise antioksidan oluşumudur. İçerisinde bulunan bileşenlerle hücrelerdeki yaşlanmaya karşı etkili olan propolis serbest radikallere karşı koruma sağlar. 

İlaç olarak kullanılıyor

İlaç olarak da kullanılan bu mucize gıda, çok eski çağlardan beri bilinmekte. Günümüzde merhem olarak diş eti hastalıklarında kullanılmaktadır.

Diğer yandan antitümör etkisi olan propolis bazı kanserlerin tedavisinde de kullanılabilmektedir. Cilt kanserinin yanında, romatizma hastalıklarına da iyi geldiği bilinen propolis, solunum yolları için de etkilidir. Özellikle astım, bronşit ya da kulaklarda enfeksiyon oluşumuna karşı etkili olan propolis, onikiparmak bağırsak ve mide ülserinde de onarıcı etki göstermektedir.