Dünyanın En Ölümcül Hastalığı “Sepsis”

Dünyanın En Ölümcül Hastalığı “Sepsis”

Dünyanın en ölümcül hastalığı olan ve pek bilinmeyen “sepsis” Bursalılara anlatılıyor.

Bursa Kamu Hastaneler Birliği’ne bağlı hastanelerde, vücudun enfeksiyona karşı kendi dokularına zarar vermesiyle ortaya çıkan “sepsis” hastalığı hakkında seminerler düzenleniyor. Uludağ Üniversitesi öğretim mensubu Prof. Dr. Nermin Kelebek Girgin, senede 31 milyon sepsis vakası tespit edildiğini, bunlardan 6 milyonun yeni doğan yada çocuk hastalardan oluştuğunu belirtti. Girgin, her sene dünyada 8 milyon insanın bu hastalıktan öldüğüne dikkat çekti.

Dünya Sepsis Günü münasebetiyle Muradiye Devlet Hastanesi konuşma salonunda verilen seminerde konuşan Girgin, yeni araştırmalar yapıldıkça daha çok derinlerine inildiğini söyledi. Prof. Girgin, “Sepsis, aslına bakarsak bizim düşündüğümüzden çok daha karmaşık. Kimi zaman yoğun bakım ya da hastanede yataklı kliniklerde çok küçük detay diye görülen hususlara dikkat edilmediğinde karşımıza sepsis tablosu çok ciddi şekilde çıkıyor. İnsan hayatına direk etki eden sepsis, bizim yaptığımız tedaviyi anlamsızlaştırır ve işi daha karmaşık hale getirir” dedi.

Sepsis ile mücadeleye erken safhada başladığı takdirde ölüm hızı ve oranının düşürülebildiğine dikkat çeken Girgin, “Bu yüzden dünyada sepsis kampanyası başlatıldı. Çok sık görülen, ölümcül ve masraflı bir hastalık. Sağlık Bakanlığı da mevzuyla ilgili kampanya başlattı. Dünyadaki sıklığı gittikçe çoğalmaktadır. Yapılan 33 araştırmalarda dünyada senede 31 milyon sepsis vakası oluyor. Bunlardan 6 milyonunu yeni doğan yada çocuk hastalar teşkil ediyor. Annelerde ise 100 binin üstüne sepsis çıkmaktadır. Bilhassa doğum esnasında ve doğumdan sonraki ilk 15 gün materyal sepsisin riskli olduğu dönemlerdir. Sepsis senede yüzde 8 ile 13 oranında artmaya devam etmektedir” şeklinde konuştu.

İHA