Düşük elektrik faturası ödemek istiyorsanız dikkat bunu yapmanız gerekiyor

Düşük elektrik faturası ödemek istiyorsanız dikkat bunu yapmanız gerekiyor

Elektrik faturası her seferinde fazla geliyorsa dikkat! Faturayı daha ucuza getirmek için bu noktalara dikkat etmek gerekiyor. İşte ucuza elektrik tüketmenin yolu! Elektrik faturasından tasarruf sağlamak için...

Elektrik tüketimine son dönemlerde gelen zamlar o kadar fazlalaştı ki vatandaş isyan noktasına geldi. Peki faturayı azaltmanın yolu ne? 

Konu ile alakalı olarak konuşan enerji uzmanlar yüzde kırka kadar enerji tasarrufu sağlanabileceğini dile getiriyorlar. Buna göre ise ilk iş mutfaktan başlıyor. Çünkü en fazla elektronik aletin olduğu ye mutfak.

Kombinin sürekli çalışması zaten faturaya mutlaka etki ediyor. Buzdolabı ve bulaşık makineleri de düzenli çalışan elektronik aletlerden. Bu aletleri satın alırken enerji tasarrufu sağlayabilenlerden seçmek gerekiyor. Biraz pahalı olsalar da uzun vadede çok büyük tasarruf sağlayan bu aletleri doğru bir şekilde mutfağa yerleştirmek de önemli. Çünkü özellikle buzdolabını fazla ısınamayacağı bir yere koymak gerekiyor. Mecburi olarak pencere kenarına alacaksanız o zaman en azından buzdolabınızı güneş ışığının sıcaklığından koruyacak kalın bir perde edinmek iyi olacaktır. Buzdolabının yakınına ise fırın gibi cihazları yerleştirmeyin.

Fırının ısısını sonuna kadar kullanın

Fırını yemek pişmeye yakın mutlaka kapatıp yemeği içerisinde bekletin. uzun süre sıcaklığını koruma potansiyeli olan fırını sürekli olarak çalıştırmak yanlış olacaktır. Bu nedenle fırını kullanmayı azaltmak, bir yandan da eğer yemek ısıtılacaksa fırındaki sıcaklıktan da yararlanmalıdır.

Komşularınızla anlaşarak güneş paneli sistemini kurabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında çok büyük bir tasarruf sağlayan bu enerji panelleri ile kendi elektriğinizi bile üretebilirsiniz.

Uyku modunu sürekli kullanmak gereksiz...

Uyku moduna veda edin. Eğer bilgisayar gibi benzeri elektronik eşyaları uyku moduna alıyorsanız kendi kendinize yüzde beşlik bir elektrik zayiatı oluşturuyorsunuz demektir. Elektronik eşyaları bu nedenle sürekli prizde tutmayın ve işiniz bittiğinde bilgisayarınızı tamamen kapatın.

İklim için yapılan eylemlere katılın

Elektrik tasarrufu için ve iklimi korumak için de saat 21.00'den 22.00'ye kadar ışıklarınızı kapalı tutun. Bunun yerine mum yakarak hem daha dingin bir akşam geçirebilirsiniz, hem faturadan tasarruf eder hem de iklim için bir adım atmış olursunuz.