Düzenli kullanıldığında Sadece 1 çay kaşığıyla unutkanlığı yok eden baharatla tanışın

Düzenli kullanıldığında Sadece 1 çay kaşığıyla unutkanlığı yok eden baharatla tanışın

Yediğimiz yiyecekler ve yaptığımız egzersizler ile bunama(demans) ya da alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltabiliriz..

Unutkanlıktan yakınıyorsanız Demans hastası olabilirsiniz. Özellikle ileri yaşlarda yaşlarda artan unutkanlık belirtilerinde hep Alzheimer hastalığı düşünülür ancak Demans'ta( bunama) sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri.

Nöroloji Uzmanı Dr. Özge Altıntaş Kadırhan, her unutkanlığın Alzheimer'a işaret etmediğini belirtti ve bunama belirtilerini sıraladı.

İşte o belirtiler:

  1. Yakınlarının yaşadığı çevrenin ya da bulunduğu zamanın özellikle hangi yılda olduğunun, mevsimsel özelliklerin hatırlanamaması, bulunduğu eve yabancılaşması, evde odaların, tuvaletin yerini bulamaması şeklinde yer-kişi -zaman dezoryantasyonu.
  2. Konuşma-dil-algı bozukluklarının gelişmesi. Bir problem çözmedeki yargılama yeteneğinin yitirilmesi. Hesaplama hatalarının olması ya da yapılamaması. Zaman içerisinde kişinin öz bakımındaki yetersizliklerin eklenmesi.
  3. Agresif, depresif ya da gün içindeki olaylara donuk ifade

Bu belirtileri sıklıkla gösteriyorsanız lütfen bir nöroloji uzmanına başvurunuz.

Nasıl Önlenebilir:

  1. Sağlıklı beslenme ve diyet, hobi gruplarına katılma, yeni yerler gezip görme ile sosyal çevreyle ilişki içine olma
  2. olumlu olma
  3. hem tempolu yürüme, koşma, meditasyon-yoga şeklinde fiziksel egzersiz hem de kitap okuma, resim çizme-boyama, örgü örme, müzik dinleme-müzik aleti kullanmak ya da öğrenmeye başlama
  4. yeni dil öğrenme, kelime- rakam-şekil bulma şeklinde olan bulmacalar çözme

Gibi aktivitelere yönelerek, mental egzersize önem verilmesi ile risk faktörleri önlenmesi sağlanabilir.

Yediğimiz yiyeceklerle önlenebilir:

BALIK : Omega 3 beyin fonksiyonlarında önemli bir rola sahiptir . Davranış ve bilişsel olaylarda etkilidir . En iyi kaynakları : somon , uskumru , hamsi , sardalye , ringa balığı . Ceviz ve keten tohumu da iyi kaynaklarındandır . Eksikliğinde depresyon , disleksi ( öğrenme bozukluğu ) , dikkat eksikliği vb. görülür.

ISPANAK:  B grubu vitaminler ve folat içerir , E vitamininden zengindir . Beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korur

FISTIK EZMESİ: Beyinin odaklanması ve dikkat için gerekli olan B6 vitamininden zengindir . Kızarmış bir dilim ekmek üstüne 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi ve üzerine eklenmiş muz dilimleri ile B6 vitamininden zengin bir ara öğün yapabilirsiniz 

SU: Dehidratasyon ( susuzluk ) beynin kortizol denen bir hormon salgılamasına neden olur . Bu hormondaki artış beynin bilgi depolama kısmının küçülmesine ve hafıza gücünün azalmasına neden olur . Kortizol adrenalin üretimini de artttırır , bu artış beyin fonksiyonunu etkiler ve hafızayı bozar.

Ulusalpost.com - Aktif Link vermeden Alıntı yapılamaz..

İlgili Haberler