Düzenli olarak Tüketildiğinde bu yiyecekler mutlu olmanızı sağlıyor

Çalışmalar sonucunda bazı besinler depresyona iyi geliyor ve insanların mutlu olmasına yardımcı oluyor.

Düzenli olarak Tüketildiğinde bu yiyecekler mutlu olmanızı sağlıyor
Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2020 01:15

‘’Gün içerisinde tüketebileceğiniz besinler sayesinde mutlu olabilir ve ruh halinizin düzene girmesine katkı sağlayabilirsiniz’’ şeklinde konuşan Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan, mutlu eden besinler hakkında da önemli bilgiler verdi.

Yapılan çalışmalara göre bazı gıda maddelerinin inşaları aşk durumuna hazırladığını ve depresyonu iyileştirdiğini dile getiren Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan, ‘’Kimi Savaşa hazırlar ve kimi de mutlu eder. Muz tüketmek daha da mutlu yapar. İçerisinde potasyumu fazladır.

Triptofan ise halk arasında mutluluk hormonu adı ile bilinen serotonin. Sinirlerin gevşemesini sağlayan vitaminler B vitamini ve de folik asit. Omega 3 de rahatlama ve gevşeme yapar.

Soğuk deniz balıkları ve özellikle somon balığı ve ton balığı tükettiğiniz durumlarda daha fazla omega 3 almış olursunuz.

Istakoz ve karides gibi kabuklu deniz canlılarında da bol miktarda B vitamini, magnezyum ve çinko gibi mineraller sayesinde serotonin üretimine destek olur ve de libido artışını sağlar. Kereviz, istiridye, avokado, ginseng hormonları dengelediği gibi libidoyu da artırmaya yaracaktır’’ şeklinde konuştu.

Dr. Gönü Ateşsaçan, insanı mutlu eden diğer gıdalar hakkında da şöyle bilgiler verdi;

‘’Yaban mersini, avokado ve ananas, fıstık, Antep fıstığı ve istiridye gibi gıdalar da insanı mutlu yapar. Yağsız sütler ve süt ürünleri D vitamini, B vitamini, çinko ve magnezyum gibi vitamin ve mineraller içerdiklerinden dolayı, serotonin üretimine katkı sağlamaktadırlar. Çikolata yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda duygu durumunu yükselttiği gibi bunun yanı sıra depresyonun bazı semptomlarını da gidermeye oldukça yardımcı oluyor’’ ifadelerini kullandı.

Depresyon ve stresli durumlarda olduğunuz zaman bu tavsiyeler sizin için oldukça etkili olabilir. Bunları uygulayarak mutlu olabilir ve depresyon la stresli durumlardan kendinizi kurtarabilirsiniz.

Bir egzersiz den ziyade gıdalar tüketilerek yapıldığı için birçok kişi bu yöntemleri deneyecektir. Mutlu olmak için zaten lezzetli gıdaları öncesinde tüketeceksiniz. Bu da sizin iki kat mutlu olmanızı sağlayacaktır. Yukarıda yer alan gıdalar arasından en çok sevdiğinizi seçip onu tüketerek başlayabilirsiniz.

Bu  siteden Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden içerik kopyalanamaz

İlgili Haberler