Düzenli Soğan Tüketiminde Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler...

Düzenli Soğan Tüketiminde Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler...

Yemeklerde çokça kullanılan soğanı salatalardan da eksik etmemeli. Mutfağın baş tacı olan soğanı düzenli olarak zaten tüketiyoruz, peki vücudumuza etkilerinin farkında mıyız? Soğanı düzenli olarak tükettiğimizde...

Uzmanlar düzenli olarak tüketilen soğanın vücuda inanılmaz derecede faydalı olduğunu ortaya koydu. Her gün yediğimiz soğan aslında...

Sofralardan eksik olmayan soğanın her geçen gün farklı faydaları ortaya çıkıyor. Kötü koksa da yemeklere ya da salatalara eklemeye devam ederek düzenli tüketmemiz için çok fazla sebep var. Düzenli olarak tüketilen soğan, ilk olarak kadınlara çok büyük yararlar sağlıyor. 

Kadınların mutlaka tüketmesi gerekiyor

Polikistik over sendromunda düzenleyici olarak etken bir yapıya sahip olan soğanın suyunu düzenli tüketerek iyileştirici bir kür yapabilirsiniz. Diğer yandan kemikleri güçlendirdiği görülen soğanı günde bir kez tüketmek bile bir ayın sonunda daha kalın kemiklere sahip olmanızı sağlayabilir. Bu da özellikle menopoz dönemine giren kadınlar için önemlidir çünkü kemik erimesi ile savaşmaya destek olacaktır.

Vücuttaki hastalıklara en fazla yol açan iltihaplanmaya karşı olarak soğan tüketimi faydalı olacaktır. Kolesterol ve trigliseritleri düzenleyen soğan, düzenli olarak tüketildiğinde kalp hastalıklarına karşı da savaşabilir. Hatta her gün soğan yiyerek kalp ve damar hastalıkları riskini düşürebilirsiniz.

Cildi güzelleştirici etkisi var

Cilde de çok faydalı olan soğanı ister çiğ olarak tüketin isterseniz de maskesini yaparak cilde direkt olarak uygulayın. Her türlü ciltteki akneye karşı savaşacaktır. hatta yapılan bir araştırmaya göre soğandan elde edilen jelin akneye karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. 

Daha derin bir uyku çekebilmek için soğan tüketimini arttırın. Soğanın uyku üzerinde etkili olduğu ortaya çıkarken göz sağlığı için de faydalı olduğu anlaşıldı. 

Çok fazla tüketilince zararları ortaya çıkıyor

Çok faydası bulunan soğanı tüketmekten imtina ediyorsanız kokusunu alması için salatalara sumak ekleyebilirsiniz. Diğer yandan soğanı fazla tüketmek zararlı hale de gelebilmektedir. Fazla tüketiminde boğazı yakabilir, uykuyu getirebilir. Bol kükürt içeriği olan soğanı fazla yemek alerjik reaksiyonları ortaya çıkarabileceği gibi midede hazımsızlık  da yaratabilir. Basur kanamalarında artış da görülebilir bu nedenle fazla abartmadan tüketmek gerekiyor.