E-Devlet büyük bir dertten daha kurtardı hemen yapabilirsiniz

E-Devlet yeni bir özellikle karşımıza çıktı Koronavirüs salgınının belki de tek iyi etkisi bürokratik işlerin elektronik ortama aktarılması oldu. Dijitale geçiş sürecinde bir ivme kazandıran pandemi süreci sayesinde artık bu işlem için de imzaya gerek yok

E-Devlet büyük bir dertten daha kurtardı hemen yapabilirsiniz
Yayınlanma Tarihi : 03 Temmuz 2021 00:02

Pandemi sayesinde artık ıslak imza devri de kapanacak. Artık e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen işlem vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak. Elektrik abonelileri için artık kurye beklemeye gerek kalmayacak, ıslak imza yerine e-Devletten başvuru yaparak bireysel abonelikler feshedilebilecek.

Islak imza şartı ile kurye uygulaması da kalktı

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020'nin ilk yarısında pek çok devlet binası kapatılmış ve pek çok bürokrasi işi de elektronik ortama aktartılmaya başlamıştı. Bu şekilde hem kağıt masrafı hem de vakit tasarrufu sağlanabiliyorken uygulamalar geliştirilmeye son hızda devam ediyor. Elektrik aboneleri de artık kurye vasıtası ile gelen sözleşmeye ıslak imza vermek zorunda kalmayacak. 

e-Devletten hızlıca hallolabilecek

Konuyla alakalı olarak CK Enerji Regülasyon Direktörü Fidan Öztürk bazı açıklamalar yaptı. Artık elektrik abonelerine abonelik işlemi esnasında kurye ile gönderilen sözleşmelere ıslak imza atılmasına gerek kalmayacak. Çünkü ıslak imza şartı kaldırıldı bununla beraber kurye uygulamaları da sona erdi. Artık elektrik tüketicisinin yapacağı tek şey e-Devlet sistemine giriş yaparak ‘Bireysel Abonelik Fesih Başvurusu’ hizmetinden yararlanmak. Bu noktada başvuruya onay vererek aboneliklerini tek tıkla sonlandırabilecekler.

Sonuca vardı

Fidan Öztürk'ün ifadelerine göre güçlendirilen dijital alt yapı sayesinde başlatılan bu süreç nihayet sonuca vardı. Hızlı bir şekilde uygulamaya geçen başarıya işaret eden Öztürk, EPDK’nın belirlediği süre içerisinde geliştirmeleri tamamlayan beş şirket arasında yer aldı. CK Enerji Akdeniz, CK Enerji Boğaziçi ve CK Enerji Çamlıbel alt gruplarındaki elektrik şirketlerinde artık aboneliğini iptal eden elektrik tüketicisi perakende satış sözleşmesini ıslak imza ya da güvence elektronik imza yolu ile imzalanmak zorunda değil. Söz konusu değişiklikle beraber artık yazılı ya da mesafeli olarak satış sözleşmesi kurulabilecek ve e-Devlet kapısına giriş yapan tüketici satış kurulan mesafeli satış sözleşmesi ile abonelik işlemleri gerçekleştirilebilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.