E-Devlet Hesabı olanlara yeni bir kolaylık daha geldi bir çok kullanıcı tek bir işlemde çözecek

Türkiye'de E-Devlet açıldı açılalı büyük kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Gelen son kolaylık milyonlarca E-Devlet kullanıcısını sevindirecek

E-Devlet Hesabı olanlara yeni bir kolaylık daha geldi bir çok kullanıcı tek bir işlemde çözecek
Yayınlanma Tarihi : 15 Haziran 2021 11:00

Açıkçası E-Devlet açıldığı günden itibaren severek kullandığım bir uygulama. 18 Aralık 2008 tarihinde açılan E-Devlet Türkiye'de bir çok kolaylığı sağlayan sistem olarak karşımıza çıktı.

E*Devlet'in imkanlarından yararlanmak için sık sık yeni özellikleri inceliyoruz. Şimdi sizlere bilmeniz gereken bazı özellikleri paylaşacağız.

e-Devlet şifresi olanların kullanabileceği hizmetler tek tek duyuruldu artık çok daha kolay

Koronavirüs salgınının ardından pek çok kurumda fiziksel teması azaltmak adına dijital iletişim yöntemleri daha da geliştirildi. Devletin bürokratik işleri için de e-Devlet üzerinden pek çok kolaylık daha sağlanıyor, işte yeni hizmetler...

 

 

Salgının etkisi ile pek çok bankacılık, bürokratik ve benzeri işlem internet üzerinden halledilmeye başlandı. Özellikle e-Devlet sistemi kendini çok geliştirdi. Yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç'un yaptığı açıklamaya göre e-Devlet üzerinden üyelik oluşturanların işleri daha da kolaylaşacak. Koç, hem yeni gelişimleri müjdeledi hem de e-devlet sistemine gelen yeni özelliklerden bahsetti.

Beş milyon kullanıcı kazandı

E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilenler pek çok hizmetten faydalanabilecek. Bir seneden daha kısa bir süre içerisinde beş milyon kadar yeni kullanıcı kazanan e-Devlet'e bugün itibari ile 804 entegre kurumla beraber 5 bin 822 hizmet mevcut. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı'nın açıklamalarında göre vatandaşlara birbiri ile alakalı pek çok hizmet tek başlıkla paket haliyle de yakın zamanda sunulacak. Bu sayede devlet işleri çok daha kısa bir sürede halledilebilecek.

e-Devlet'e gelen yeni özellikler

e-Devlet uygulamasında Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı altında Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım işlevi bulunuyor. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'nden alınacak olan büyükbaş hayvan için kesim randevusuna hem tüzel hem de gerçek kişi adına sistem üzerinden başvur yapılabiliyor. Evlenmek için istenen evlenme ehliyeti belgesine hem başvuru hem de doğrulama işlemleri için Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne gitmek yerine e-devlet sistemi kullanılabiliyor. İçişleri Bakanlığı altında seyahat için izin talebi ile beraber Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kariyer Kapısı-İşe Alım İşlemlerinin Yapılması için e-Devletten başvuru yapılabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı için personel hizmet belgesi sorgusu e-Devletten yapılabilirken bu hizmetle beraber MEB’te kayıtlı hizmet bilgilerini bulunduran barkodlu belge de sorgulanabiliyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden sunulan kolaylığa göre e-Devlet sisteminden ikamet belgesi sorgulama, doğrulama, adres değişikliğinde bildirim, vatandaşlığı kaybetme ya da kazanmak için ön başvuru ile beraber pek çok bildirim e-devlet kanalından yapılabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.