E-Devlet ile Medula Optik ve Cam Çerçeve Bilgisi Sorgulama

E-devlet ile birçok bilgiyi sorgulayabiliyoruz. Bu sorgulamalardan birisi de medula optik ve cam çerçeve bilgisi sorgulama. Peki, bu sorgulama nasıl oluyor ve ne anlama geliyor?

E-Devlet ile Medula Optik ve Cam Çerçeve Bilgisi Sorgulama
Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2021 02:44

E-Devlet İle Medula Optik, Cam Çerçeve Bilgisi Sorgulama Nedir?

Medula diye geçen sistem; göz ile ilgili reçetelerin kabul edildiği sistemdir. Optik alanda kişinin bilgileri kayıt altında tutulur. E-devlet üzerinde bizim bu bilgilerimiz de yer alır ve SGK bu bilgiler üzerinden gözlük alımına destek olur.

Gözümüz bozulduğu zaman taktığımız gözlüklerin parasının bir kısmını SGK karşılar. E- devlet sayesinde gözlük camı veya çerçevesi alacağımız zaman SGK’nın bunu ne zaman karşılayacağını yani cam ve çerçeve karşılama hakkı olup olmadığı öğrenilebilir.

E-Devlet İle Medula Optik Ve Cam Çerçeve Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer E-devlet üzerinden medula optik ve cam çerçeve sorgulaması yapmak istiyorsanız yapılması gerekenler var. Bunlar;

  1. E-devlet sisteminize giriş yapın. Eğer E-devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden şifre alabilirsiniz. Şifreniz yok ise E-devlet sistemine giriş yapamazsınız.
  2. Sisteme girdikten sonra karşınıza çıkan bir arama butonuna olacaktır. Butonda “Size nasıl yardım edebilirim” yazısı çıkar. Bu yazının yazdığı yere cam çerçeve sorgulama yazın. Karşınıza bazı seçenekler çıkacak ki ilk seçenekte medula diye seçenek çıkar. Seçeneğe tıkladığınız zaman direkt olarak bilgileriniz çıkacaktır.
  3. Bilgiler alt alta sıralı şekilde olur. Çerçeve bilgileri çerçeve bilgileri yazan kısmın altında, uzak cam bilgisi uzak cam bilgisi yazan kısmın altında ve son olarak yakın cam bilgisi de yakın cam bilgileri yazan kısmın altında bulunur.
  4. Bilgilerden en yakın hangi tarihte SGK desteği ile cam ve çerçeve alacağınız yazar.

SGK Desteği İle Cam Veya Çerçeve Almanın Şartları

SGK cam ve çerçeve alımında sağladığı destekten yararlanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Gözlük almanız için SGK’ ya belirli zamanlarda prim ödemesi yapmış olmalısınız.
  2. Reçetenizin olması gerekiyor. Yani doktorun gözünüzün bozuk olduğuna dair gözlük almanız için reçetenizin olması gerekiyor.
  3. SGK içinde gözlük reçetesinin geçerlilik süresi 10 gündür. 10 gün içinde gözlüğünüzü almanız gerekiyor. Yani eğer ki SGK desteği ile gözlük almak istiyorsanız reçeteniz yazıldığından itibaren 10 iş günü içerisinde gözlüğü almanız lazım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.