E-Devlet Kullananlara önemli uyarı 2 özellik daha geldi..

E-Devlet Kullananlara önemli uyarı 2 özellik daha geldi..

E-devlet kolaylık sağlamaya devam ediyor. Müdürlüklerden duyuru geldi artık çok daha kolaylık sağlandı. E-devlet salgında merkezlerin üzerindeki baskıyı azaltmaya devam ediyor. İki özellik daha eklendi, kullanmak artık daha kolay.

E-devlet sistemi büyük kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. Alınan yeni karara göre gemi sicili gibi pek çok liman başkanlıklarından yapılabilen işlem için e devlet kullanılabilecek. Bu sayede hem vatandaşın parası hem de zamanından tasarruf sağlanacak. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün duyurusuna göre sistemi liman başlıkları fazlar halinde 6 Kasım 2020 senesinden itibaren devreye aldı. 15 Ocak'tan beri de işleme sokulan uygulamalara e-devlet sistemi üstünden erişilebilecek.

Hangi işlemler için geçerli?

Gemi sicili ilk sırada olmak üzere inşa halinde olan gemiler için sicil, geçici sicil ve bağlama kütüğü kayıtları için e devlet kapısı kullanılabilecek. Bunun yanında kayıtlı gemi ile su araçları ile alakalı olarak başvuru, bilgi sorgulamalar veya harçların ödenmesi benzeri işlemler için E devlet sistemi kullanılabilecek.

Hem paradan hem zamandan tasarruf

Öncesinde sadece liman başkanlıklarına gidilerek yapılan bu işlemler için artık çok büyük bir kolaylık sağlandı. Buna göre ise vatandaşlar hem zamanlarından hem de paralarından tasarruf sağlayabilecek.

Liman başkanlığından alınabilen bu hizmetler artık internet ortamından halledilebilecek. Başkanlıklarda oluşan yoğunluk önlenecek. Zaman ve finansal tasarruf da sağlayan işlemler sayesinde denizcilerin yüzü gülecek.

Sistem sayesinde liman başkanlığı bulunan ilde ikameti olmayan vatandaşlar ilk olarak işlemleri için sistem üstünden başvuru yapacak. Başvurusu ile ilgili randevusunu da sistemden alabilecek olan vatandaşlar, liman başkanlığına gittiği gün içerisinde işlemlerini bitirebilecek. Bu da vatandaşlar için hem zaman hem de ekonomik kaybın önlenmesini sağlayacak.

İlgili Haberler