E-Devlete bakan herkes borç şokuyla karşılaştı Sildirmek için kontrol etmelisiniz

E-Devlete bakan herkes borç şokuyla karşılaştı Sildirmek için kontrol etmelisiniz

Genel Sağlık Sigortası borcu bulunan kişiler, eğer bu nedenlerden dolayı borcunuz gözüküyorsa itiraz edip sildirebilirsiniz...

Herhangi bir sağlık güvencesi bulunmayan yurttaşlar, genel sağlık sigortası kapsamında çoğu sağlık hizmetinden ücretsiz faydalanabilmektedir. Bu genel sağlık sigortasına ait primler ödenmediğinde ise yurttaşlar, sağlık hizmetlerinden mahrum kalmaktadır.

Genel sağlık sigortası; herhangi bir sağlık sigortası bulunmayan kişilerin faydalanabildiği sigorta türüdür. Yurttaşların sağlık sorunlarının giderilmesi ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için geliştirilmiş bir sistemdir ancak bu sigortaya dair primlerin düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. 

Primleri Yatırmayanlar Masraflarını Ceplerinden karşılamak Zorunda Kalıyor

Düzenli ödenmeyen ya da son 60 günlük prim borcu ödenmeyen genel sağlık sigortaları geçersiz sayılmaktadır. Genel sağlık sigortasında amaç, insanların maddi durumlarına ve konumlarına bakılmaksızın eşit şartlardan yararlanabilmelerini sağlamaktır.

Bu primler son 60 günü kapsayacak şekilde ödenmesinde ise genel sağlık sigortası sistemden düşürülmekte ve hastaneye giden birey tüm masrafları cebinden karşılamak zorunda kalmaktadır.

Ekonomideki kötü gidişat yüzünden birçok yurttaş genel sağlık sigortası primlerini ödeyemediği için prim borçları birikmektedir. Borcundan kurtulmak ve bu borcu sildirmek için çare arayan yurttaşlara ilaç gibi bir önerimiz var.

Bu Kapsamda İseniz Borçlara İtiraz Edebilirsiniz

1 Ocak 2012 tarihi itibari ile herkes Genel Sağlık Sigortası kapsamı içerisinde dâhil edilmiştir. Zorunlu sağlık sigortası olarak da ifade edilmesi ile birlikte GSS primlerinin karşılanması gerekmektedir. SGK tarafından sigorta tescili yapılan yurttaşlar itiraz edebilmektedir ancak borç çıkarılan dönemde bireyin;

Askerlik hizmetini yapmakta, Yurt dışında ikamet etmekte, İşsizlik maaşı almakta, Anne, baba, eş veya çocuğu üzerinden bir sigortadan faydalanmakta, Devlette sosyal yardım ödemesi almakta olduğunu ispat eder durumda olması gerekmektedir.

İlgili Haberler