e-Devlet'e gelen yeni özellik büyük bir dertten kurtardı.. Hemen Sizde yapabilirsiniz

e-Devlet'e gelen yeni özellik büyük bir dertten kurtardı.. Hemen Sizde yapabilirsiniz

e-Devlet üzerinden artık istenmeyen SMS ve aramaları İleti Yönetim Sistemi ile kontrol edebileceksiniz..

e-Devlet üzerinden rahatsız olduğunuz şirket ve markalara ait tüm SMS ve aramaları engelleyebilirsiniz. 

İleti Yönetim Sistemi

Son yıllarda firma ve markalar tarafından ele geçirilen telefon numaralarımıza hiç ilgimiz olmayan yerlerden mesajlar geliyor. Belediyelerden tutun da alışveriş yaptığınız markete kadar her yerden gelen bu SMS'lerden sıkıldıysanız artık bir çözümü var.

Ticaret Bakanlığı tarafından hizmete açılması istenen İleti Yönetim Sistemi( İYS) 7 Ocak 2021 tarihi ile vatandaşın hizmetine açıldı. 16 Şubat 2021 tarihine kadar açık kalacak sisteme giriş yaparak istemediğiniz tüm SMS ve aramaları engelleyebileceksiniz.

Sistem hizmete Açılalı henüz 1 hafta olmadı ancak bu mesajlardan bıkan vatandaş e-Devlet'e akın etti. 6 günde 1 milyona yakın yurttaş sistem üzerinden rahatsız edilmek istemediği numaraları işaretleyerek engelledi.

Ticari Mesaj Göndermeyi Durdurmayanlar İse...

16 Şubat itibarıyla son bulacak bu hizmete başvuruda bulunan yurttaşların e-Devlet üzerinden işlem gerçekleştirmesinin ardından 3 iş günü içerisinde firmaların Ticari elektronik ileti göndermeyi bırakması gerekiyor. Bu koşula uymayıp ileti göndermeye devam edenler ise, yine e-Devlet üzerinden bir form doldurarak şikayet edilebilecekler. Şikayetin ardından ise inceleme süreci başlatılacak.

14 Milyona Yakın Veri Değiştirildi!

Sisteme https://vatandas.iys.org.tr  üzerinden giriş yapabilirsiniz. 6 günlük sürede 1 milyona yakın vatandaş bu iletileri almak istemediğini belirterek toplamda 14 milyona yakın veri iznini değiştirdi. İlerleyen süreçte bu rakamın daha da artacağı tahmin ediliyor.