E Devlet'e girdiğinde hayatının şokunu yaşadı. Borç çıktı... Sizin de olabilir hemen bakınız..

E Devlet'e girdiğinde hayatının şokunu yaşadı. Borç çıktı... Sizin de olabilir hemen bakınız..

Sağlık sigortanız yoksa her ay belli bir miktar ödemeniz gerekebilir. Genel sağlık sigortasına ödenecek ücret nasıl belirleniyor? Gelir testi nereden yapılır? Borçlar nasıl sorgulatılır?

Eğer herhangi bir sigortanız yoksa sizin için Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması devreye giriyor. GSS’ye ise her ay belli bir ödeme yapmak gerekmekte. Bu miktarı belirlemek için de gelir testi yapılması gerekmekte. Gelir testi nereden nasıl yapılır? Neleri kapsar?

E-Devletten gelir testi sonucu görünüyor mu?


Eğer gelir testi yaptırdıysanız sonuçları e-devlet sisteminden görüntüleyebilirsiniz. Şifrenizle e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama sekmesine ‘gelir testi’ yazmanız ve aratmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Gelir Testi Sonucu Sorgulama linkine tıkladığınızda gelecek olan ekrandan gelir testi sonucunuza ulaşabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası borcu nereden görülür?

Sigorta prim borcu gibi pek çok işlemi e-devletten sorgulatabilirsiniz. Ancak öncelikle bir e-devlet şifrenizin olması gerekir. Yoksa postanelerden temin edebilirsiniz.

Sigorta borcu sorgulamak için turkiye.gov.tr sitesine girin. Sol üst taraftaki düğmeden öncelikle sisteme girin.

Yeni bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada TC Kimlik no ile e devlet şifresini girdikten sonra sisteme giriş yapın.

Gelen ekrandan sol taraftaki e-hizmetler kısmına tıklayın.

Açılan listede “Diğer Hizmetler” bölümünü nün altında GSS sorgulamayı bulabilirsiniz.

Borç varsa ne olacak?

GSS prim borcu bulunan 4 milyon vatandaşın borcu silinecek. Bunun şartı ise 31 Mart 2021’e kadar gelir testi yaptırmanız gerekmekte. Eğer geliriniz asgari ücretin üçte biri kadarının altındaysa (bu sene için 981 Türk Lirası) bütün borçlarınız silinecek ve primini devlet ödeyecek. Mesela; 6374 lira GSS borcu olan kişi, peşin ödemesinde 1344 lira olan gecikme zam ve cezasından kurtulacak.

Yapılandırma için gelir testi şartı bulunuyor. Buna göre 31 Mart 2021 tarihine kadar test yapılması gerekmekte. GSS prim borcunun anapara kısmı da 31 Nisan 2021’e kadar peşin veya taksitle ödenebilecek.

İlgili Haberler
En Yeniler