E-Devlete girince kontrol edenler çok şaşırdı size de olabilir bu yüzden hemen kontrol edin ve..

E-Devlete girince kontrol edenler çok şaşırdı size de olabilir bu yüzden hemen kontrol edin ve..

E-Devlete girip kontrol edenler yeni bilgileri görünce çok şaşırdılar! Sizlerin de adınıza gözüküyor olabilir hemen kontrol etmelisiniz...

E-DEVLET uygulaması Türkiye'nin en çok ziyaret edilen sitelerinden. Vatandaşlar bu siteye girerek borçlarını sorgulayabiliyor. Adına hat açılmış mı açılmamış mı öğrenebiliyor.

Bununla sınırlı kalmayan hizmetler arasında Askerlik Durum belgesi Almak. Diploma bilgilerine ulaşmak. Adres kayıt sisteminden güncel adres bilgilerini sorgulamak gibi hizmetlerde var.

SGK hizmet dökümüne ulaşılabiliyor. Öte yandan prim borçları ve vergi borçları öğrenebiliyor. Son zamanlarda vatandaşlar bu sistem üzerinden Gelir idaresi sitesine girdiklerinde ise adlarına mükellefiyet açıldığını öğrenebiliyorlar.

Vergi dairesi Geçmişe yönelik incelemeler yaparak gerekli gördüğü takdirlerde riskli gözüken vatandaşlara resen vergi mükellefiyeti açmakta..

Örneğin Türkiye içerisindeyseniz bu işlemlerden bir süre sonra evinize gelecek bildirimle haber olabilirken Türkiye dışındaysanız bu mümkün olmayabilliyor. 

Daha sonra adınıza çıkarılacak vergi cezaları ise yurt içinde adresiniz olmadığı için ya ilan yoluyla yapılabilir ya da bilinen son adresinize tebliğ edilebilir.

1 Ay içerisinde ilan olarak yayınlanırsa tebliğ edilmiş de sayılabilir. Böyle bir durumda adınıza kesilecek cezalara itiraz hakkınız veya dava açma hakkınız bile ortadan kalkabilir.

Bu yüzden sizlerde E-Devlet platformu üzerinden Gelir idaresi sitesine girebilir Sicil kaydı bilgilerinizi kontrol edip adınıza işlem yapılmış mı yapılmamış mı öğrenebilirsiniz.

Takdire sevk bilgileri üzerinden ise bağlı bulunduğunuz yada kayıt edildiğiniz vergi dairesi üzerinden adınıza takdire sevk işlemi yapılmış mı yapılmamış mı sorgulayabilirsiniz..

Bütün bu uyarılar sadece yurt dışında yaşayanlar için değil yurt içinde yaşayanlar içinde geçerlidir. Bilindiği gibi 2018 yılında özellikle internet üzerinden gelir elde eden Google Adsense gibi platformlardan gelir elde etmiş kişilerin mükellef olmasına ilişkin duyurular yapılıyordu.

Ardından geçmişe dönük incelemeler başlatıldı. Hali hazırda güncel geliri olmayan hatta 4 yıldır hiç bir gelir elde etmemiş kişilerden bile adlarına mükellefiyet tesis edilerek 2015 yılından itibaren elde etmiş oldukları gelirlerin vergisi talep edilmeye başlandı..

Kurdukları internet siteleri yazdıkları yazılımlar veya internet üzerinde ek gelir amacıyla yükledikleri yemek tarifleri videoları vs gibi içerikler üzerinden gelir elde edenlere yapılan bu uygulamada bir çok kişiye cezalar kesilirken - bu cezalar neredeyse iki katı olabiliyor - bir çok kişi hakkında ise geçmişe dönük mükellefiyetler açıldı..

Adına işlem yapılan vatandaşlar ise Google Adsense platformunun KDV'yi İrlanda'da ödediğini ve bu gelirin oradan geldiğini belirterek bu ödemenin kaynağında kesintiye uğratılmasını şirket kurma zorunluluğunun kaldırılmasını ve duyurusu 2018'de yapılmış bir uyarı için 2015 yılından itibaren işlem yapılmasının mağduriyeti artıracağını belirtiyorlar.

Bir çok kişi bunu ek gelir olarak kullandığını ifade ederken bir çok ülkede ise bu gelirlere KDV olmadığını dile getirerek bu konuyla ilgili yeni bir düzenlemenin şart olduğunu aksi takdirde bu cezaların altından kalkmalarının ve bu platform üzerinden gelir elde etmeye devam etmelerinin mümkün olmadığını dile getiriyorlar..

Süreç bu şekilde.. Sizlerin de adınıza işlem yürütülüp yürütülmediğini öğrenmek için gerekli bilgileri yukarıdaki uyarılar doğrultusunda sorgulayabilirsiniz..

İlgili Haberler