E-Devletten Kontrol edip öğrendiler- Sizde bakın belki sizin de adınıza olabilir

E-Devletten Kontrol edip öğrendiler- Sizde bakın belki sizin de adınıza olabilir

E devlet uygulamasının hayatımıza girmesiyle birlikte bir çok kolaylık sağlandı. Her geçen gün eklenen yeni özelliklerle de bir çok kolaylık sağlanıyor.

E devlet uygulamasıyla alınması bir çok zor belge alınmaya başlandı. Nüfus Kayıt örnekleri Adli Sicil kaydı. Diplomalar hatta tapu kayıtları.

Bütün bunlar tek bir tıkla E-Devlet üzerinden alınabiliyor. Eskiden bir öğrencinin öğrenci belgesi alması için okula gitmesi gerekirken bu belgede  E-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilen bir belge haline geldi:

E-Devlet uygulamasına eklenen son özellikle ilgili önemli bir bilgilendirme yapıldı:

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü, sulh hukuk mahkemelerinin kararıyla verilen mirasçılık belgelerine "e-Devlet" üzerinden ulaşılmasına yönelik çalışma yaptı.

Bu kapsamda Bakanlığın, "e-Devlet" üzerinden sunduğu hizmetler arasına "Veraset İlamı Sorgulama" da eklendi.

"e-Devlet" üzerinden, ölüm tarihi 1990 yılı ve sonrası olanlarla ilgili mirasçılık belgesine erişim 22 Şubat 2018'de başladı. Uygulamanın ilk yılındaki işlem sayısı 3 milyon 535 bin 356 oldu.

Geçen yıl ise 1 milyon 168 bin 175 miras sorgulama işlemi gerçekleştirildi. Bu yıl içindeki işlem sayısı 424 bin 434 olarak kayıtlara geçti. Uygulamanın başlamasından bugüne kadarki toplam işlem sayısı ise 5 milyon 127 bin 965'e ulaştı.

A.A