Edirne Valisi: Bu kumu yiyesim geliyor

Edirne Valisi: Bu kumu yiyesim geliyor

Meriç Nehri kumunu gazetecilere gösteren Edirne Valisi Dursun Ali Şahin "Ben bunu görünce yiyeceğim geliyor. Şuna bakın arkadaşlar, gerçekten mükemmel bir kum. Bu kum antika bir kum" dedi.

Adı açılışlarla anılan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, taşkınların önlenmesi için Meriç Nehri yatağından çıkan kumun satışı için tören düzenledi. Meriç Nehri’nin kumu törenle satılmak üzere önce kamyona ardından da vagonlara yüklenerek İstanbul’un yolunu tutarken, törene Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu telefonla katılarak ’hayırlı olsun’ temennisinde bulundu.

Her yıl taşkınların yaşandığı Meriç Nehri’nin kumunun satışı için ilk adım atıldı. Meriç Nehri kenarında bulunan kum ocağındaki törene Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu telefonla bağlanırken, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve çok sayıda kamu kurum müdürleri de hazır bulundu. Kepçenin önünde kurdeleyi kesen Vali Şahin, Edirne’ye geldiği günden bu yana Meriç Nehri’nin kumunu satmak için uğraş verdiğini söyledi. İlgili firma ile 3 yıl sözleşme imzalandığı belirtilirken, kumun yıllık gelirinin 3’te birinin Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne aktarılacağı ifade edildi.

"GÜNLÜK 3 BİN TON KUM SATILACAK"

Vali Şahin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bulgaristan ve Yunanistan’dan 1 milyon 600 metreküp kum ve alüvyon toprak Meriç Nehri’ne gelmekte. Bu yıllarca devam ettiği kabul edildiğinde Meriç vadisinin dolmaması mümkün değil. Yılda 1 milyon 600 metreküp kum çıkarılmalı ki gelen kumu absorbe edelim. Günde 20 araç 7 gün 24 saat çalışmak suretiyle, her biri 40 ton yükle gara nakil yapacak. Gardan 26 tonluk konteynırlara konularak İstanbul’da yapımı gerçekleşen Ispartakule’ye naklini demir yoluyla sağlamış olacağız. Günde 3 bin ton kumun nakli sağlanmış olacak" diye konuştu.

Vali Şahin’in "Ben bunu görünce yiyeceğim geliyor. Şuna bakın arkadaşlar, gerçekten mükemmel bir kum. Bu kum antika bir kum" dediği anlar da kameralara yansıdı.