Egeliler Bu Habere Üzüldü! İzmir'den Gelen Son Zam Haberi Herkesi İsyan Ettirdi

Egeliler Bu Habere Üzüldü! İzmir'den Gelen Son Zam Haberi Herkesi İsyan Ettirdi

İzmirlilerin en çok sevmiş olduğu Simit zamlandı. İzmirlilerin gevrek dediği simit bakın kaç lira oldu?

Tepeden Tırnağa her şeyin zamlandığı Türkiye'de bir zam haberi daha geldi. Bu kez zam haberi İzmir'den geldi. İşte o zamla ilgili ayrıntılar

İzmirliler gevrek yemeyi sabah kahvaltılarında çok severler. Bir İzmirli olarak ifade etmeliyim ki kahvaltılarımız gevreksiz hiç geçmemiştir.

Yumurta kahvaltılar için ne kadar önemliyse gevrekte İzmirliler için o kadar önemlidir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan gevrek İzmir'de Zamlandı.

İzmir'de simidin yani gevreğin zamlanması vatandaşların tepkisine yol açtı. İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilmiş olan haberde şu ifadelere yer verildi.

İşte Simite yapılan zam ve gerekçesiyle ilgili yapılan açıklamanın ayrıntıları.

İzmirlilerin simidine yaklaşık yüzde 14 oranında zam geldi. Bu zamla beraber 1.75 lira olan simit, 2 liraya yükseldi.

İzmir'de simit fiyatlarına gelen yüzde 14'lük zam, tezgahlara hemen yansıdı. 

İzmir Pide, Gevrek İmalatçıları ve Benzerleri Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Erişen, 'zam yapma meraklısı değiliz' diyerek artan maliyetler sonucu olarak zam yapmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

İkide Bir Zam Yapma Meraklısı Değiliz

'Artan maliyetler nedeniyle gevrek fiyatlarını 2 liraya çıkarmaya mecbur kaldık' diyerek İzmirli fırıncıların da zam taraftarı olmadıklarının altını çizen İzmir Pide, Gevrek İmalatçıları ve Benzerleri Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Erişen, koronavirüs salgını nedeniyle işlerin yaklaşık yüzde 50 düştüğümü ve tezgahların büyük bir çoğunluğunun kapandığını aktardı. Öte yandan sokakta insan kalmadığı gibi üstüne fiyat artışlarının yaşandığını belirten Başkan Erişen, ''İzmirli fırıncıların çok zor durumda kalmadıkça hiçbir zaman zam talebiyle gelmedi. İzmirliler rahat olsun. İkide bir zam yapma taraftarı değiliz. Maliyetler arttı. Sonuç olarak zam yapmak zorunda kaldık.'' dedi.

İstanbul'da Gevrek 2.5, Ankara'da 2 Lira

İzmirlilerin ucuz ve kalitesi yüksek simit tükettiğini belirten Başkan Erişen, ''İzmirlilerin gönlü ferah olsun. Kaliteli ve ucuz simit tüketiyorlar. Mega kent İstanbul'da simit 2,5, Ankara'da 2 lira. Türkiye'de birçok şehir bizden önce simit fiyatlarını 2 lira yaptı. İzmirliler bize karşı her zaman oldukça duyarlı kalmıştır. Durum gerekmedikçe zam yapmayız. İzmir halkının bizi mazur görmelerini istiyorum. Simitlerini afiyetle yesinler. Yapılan bu zam beklenen bir zamdı. İzmirliler esnafa destek olmak adına tezgaha 2 lira bırakıp gidiyordu. Biz de mecburen artan maliyetler sonucu olarak zam yaptık'' dedi.

İlgili Haberler