Eğer Çocuğunuz Yalan Söylüyorsa Bunları Bilmekte Fayda Var! Çocukların Yalan Söylemesini Nasıl Engelleriz?

Çocukların yalan söylemesine nasıl engel olunur? İşte bu yazımızda çocukların yalan söylememesi için neler yapabiliriz ve buna nasıl engel olabiliriz bunları sizlere aktaracağız.

Eğer Çocuğunuz Yalan Söylüyorsa Bunları Bilmekte Fayda Var! Çocukların Yalan Söylemesini Nasıl Engelleriz?
Yayınlanma Tarihi : 12 Aralık 2020 21:00

Anne babalar olarak emekle sevgiyle büyüttüğümüz yavrularımız vatana millete ve bizlere hayırlı evlat olsun diye çabalar dururuz.

Zaman zaman çocuklarımızın bize yalan söylediğini hissedip fark etmek bizleri çok üzer. Öncelikle panik yapmayın bu çok normal. Ortalama 2 yaşından itibaren çocuklarda yalan söyleme başlayabilir.

Aileler bu davranışın kalıcı olacağını düşünüp endişelenir. Çocukların yalan söylemesine nasıl engel olunur? Bu yazımızda çocuklarda yalancılık ve çocukların yalan söylememesi için neler yapabiliriz ve buna nasıl engel olabiliriz bunları konuşacağız. 

1- Yalan söylemesine fırsat doğurmayın                                                                                                                                                                                                         

Çocuğunuzun size yalan söylemesini istemiyorsanız öncelikle yalan söylemesi için ona fırsat vermeyin. Çocuklarda yalancılık çoğunlukla biz ona fırsat verdikçe gelişir. Korkan çocuk daha çok yalana sarılır. Ona yalan söylemesi için fırsat vermemelisiniz.

Mesela oyuncaklarını toplaması gerekiyorsa ona  ‘oyuncaklarını topladın mı?’ diye sorarsanız yalan söyleme ihtimali artacaktır. Veya ‘Yemeğini yedin mi?’ diye sormakta. Ona ‘Oyuncaklarını toplamamışsın, hadi beraber toplayalım ’    Veya  ‘Yemeğini bitirmediğini görüyorum, lütfen hemen bitir’ diyebilirsiniz.                                                                                                                                                             

  2-  Onun bir birey olduğunu unutmayın. Özel hayatına saygı duyun             

Çocukların yalan söylememesi için, ona ve alanına saygı duyun. Size kendini ispat etmek ve bir birey olduğunu görün farkına varın isterler. Onunla inatlaşmak daha çok yalana sevk etmek demektir. Bazen çocuğunuzun ufak tefek yalanlarını görmezden gelmeli ve büyütmemelisiniz…   

 3- Sakin kalmalısınız                                                                                                                                                                                                                                             

  Çocuklarda yalancılık çoğunlukla anne babadan azar işitmekten dayak yemekten ve hatta dışlanmaktan korkmaktan kaynaklanır. Çocukların yalan söylememesi için sakinliğimizi korumalı onlara her zaman doğruyu gösterip rehber olmalıyız.  Unutmayın aşırı tepki gören çocuk uzaklaşır.   

4- Söyleme örnek ol                                                                                                                                                                                                                                             

  Çocuklar sandığımızdan çok daha zekidirler. Bizi her an izler ve hareketlerimizi örnek alırlar.   Onlara rol model olmalı, yalan söylemesini istemiyorsak bizde yalan söylemekten kaçınmalıyız.   Anne babasının yaptığı herşey çocuk için ‘DOĞRUDUR’.   

Çocukların yalan söylememesi ve onları doğru değerlerle yetiştirmek istiyorsak sabır, anlayış ve bol sevgi göstermeliyiz. Unutmayalım ki sevginin gücü her şeyi iyileştirir.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz