Eğer Gün içerisinde Kahve içmeden duramıyorsanız bir süre sonra başınıza bunlar gelebilir!

Kahve içmeden duramam diyenlerdenseniz bu uyarıya dikkat etmeniz gerekiyor. Her üründe olduğu gibi kahve de kararında tüketildiğinde faydalı ama arada kaçırıyorum ama bir şey olmaz diye düşünüyorsanız...

Eğer Gün içerisinde Kahve içmeden duramıyorsanız bir süre sonra başınıza bunlar gelebilir!
Yayınlanma Tarihi : 25 Mart 2021 11:00

Kahve tiryakilerini yakından ilgilendiren önemli bir uyarı var. Fazla içmemek. Kahve alkol etkisi yapsın istemezsiniz değil mi? Alakası yok elbette.

Ancak alkol kadar zararlı olabiliyor gereğinden fazla tüketilirse. Peki ne yapmak gerek? Ayrıntıları şimdi sizlerle paylaşacağız.

Kahve herhalde çaydan sonra ülkemizde en çok tüketilen içecektir. Okulda, işte ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir yerde sosyalleşmek için kahveden daha iyi bir araç bulmak zordur. Muhabbete en yakışan içecektir kahve.

İçerdiği kafein sebebiyle antioksidan özelliği sağlayan kahve gereğinden fazla tüketilmeye başlandığında ise vücutta ödem tutmaya başlar.

Günde 3 Fincanı Geçmesin

Sohbet, muhabbet, arkadaşlarla vakit geçirmek oldukça hoş ama içtiğiniz kahve günde 2-3 fincanı geçmemeli. Hatta uzmanlar bunu günde 200-400 mg geçmemesi gereken kafein miktarı olarak belirtiyorlar ki tam olarak üst sınırın ne kadar olduğu belli olsun diye.

Yapılan araştırmalar neticesinde sade kahvenin diğerlerinden daha yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. İçinde krema, şeker ya da başka herhangi bir tatlandırıcı olmayan kahve kalp rahatsızlıklarından korumaya yardımcıdır. İnsan sağlığına da zararlı bir etkisi yoktur ancak yine belirtiyoruz ki yukarıda verdiğimiz ölçülerde tüketildiğinde. Yoksa günde 1 litreye yakın kahve tüketiyorsanız istediği kadar sade olsun, sizin için oldukça zararlı olacaktır. Özellikle de sigara ile tüketiyorsanız bir süre sonra kalp çarpıntıları yaşadığınızı ve vücudunuzun daha yorgun olduğunu hissedeceksiniz.

Kahvede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahvenin nasıl yapıldığı yani kavrulma biçimi oldukça önemli. Çünkü kahvede bulunan kafein miktarı kavrulma ve pişirme derecesine göre farklılık gösterir. Özellikle şekerli kahve tüketenlerdenseniz bu durum size ekstra kalori olarak geri dönecektir.

Diyetisyenlerin sağlıklı beslenme düzeni oluştururken bile ara öğünlerde yer verdiği kahve dozunda tüketildiğinde ise oldukça faydalı. özellikle sade tüketildiğinde insan zihnini açan etkilere de sahip olan kahveyi belirtilen miktarın dışında tükettiğiniz de ise; idrar çıkışı, kemik sağlığı, kalp sağlığı ve vücutta bulunan kalsiyum-magnezyum gibi maddelerin idrarla atılışını artırıcı etkiye sahiptir.

Kahve Severleri Üzen Haber! Bu Saatlerde Kahve İçmek Bakın Vücuda Nasıl Zarar Veriyor?

Kahveyi sabah aç karnına ya da bu saatler arasında tüketmek çok yanlış, çünkü hem bağımlılık yaratabiliyor hem de birçok sağlık sorununa neden olabiliyor.

Asapscience'ın haberine göre bilim insanlar sabah 08:00 ile 09:00 arasında kahve tüketilmemesi gerektiğini dile getiriyor. Çünkü bu saatlerde devreye giren biyolojik saat vücudu uyandırmak için ekstra çaba sarf ediyor ve vücut çok fazla kortizol salgılıyor. Tavana vuran kortizol seviyesi ise tüketilen kafeinin resmen boşa gitmesine neden oluyor. Bu da tam olarak uyanamama ile beraber daha fazla kafeine ihtiyaç duymakla bitiyor. Kahveyi daha fazla içmek ise bağımlılığı tetikliyor. Kahveden en iyi etkiyi alabilmek için en uygun saat 09.00'dan sonra ancak 12.00 ile 13.00 arası ve 17.30 ile 18.30 arasından da aynı etki görüldüğü için bu saatler dışında kahveyi içmek gerekiyor.

Kafeinsiz kahveler daha kötü

Kahveyi aç halde tüketmek de çok büyük sağlık sorunlarına neden oluyor. Üstelik bunun sorumlusu kafein bile değil, kahvenin kendi içerisindeki yağ bileşenleri... Hatta kahveyi sabahları tüketmek için ortaya çıkan kafeinsiz kahveler bu soruna çözüm olmamakla beraber çok daha kötü etki ediyorlar. 

Boş mideyle kahve içince...

Öte yandan kahveyi boş mide ile tüketmek zaten hassas midesi olanlar için bir kabusa dönüşüyor. Ancak bu, bu sorunu yaşamayanların da yakında mide hassasiyeti oluşmayacağı anlamına gelmiyor. Kahveyi sürekli boş mideyle tüketmek asit artışına neden olmaktadır. Midedeki hidroklorik asitle etkileşime giren kahve nedeniyle asit yükseliyor ancak bunu eritecek bir gıda olmadığı için bir takım mide sorunları yaşanabiliyor. Özellikle reflü, yanma, hazımsızlık hatta bağırsaklarda iritasyona neden olan bu durumun ilk belirtisi de midede biriken gaz olmaktadır. Diğer yandan midede bu kadar hidroklorik asit üretimi bir zaman sonra mide tembelliğine de yol açabilmektedir. Mide bir zaman sonra koruma mekanizması olarak bu asidi üretmeyecek bu da sindirimi yavaşlatmaya ve kötü gaz kokusu oluşmasına yol açar.

Uzman isim uyardı! Yemekten sonra içilen çay ve kahve vücuda bunları yapıyor

Yemek sonrası muhtemelen hepimiz ya çay ya da kahve içiyoruz. Oysa bu durum çok hatalı bir davranışmış.

Uzman isimden bu konuyla ilgili uyarı var. Yemek sonrası çay içiyorsanız bu hatadan derhal vazgeçmelisiniz.

Bakın Yemek sonrası içilen çay ya da kahve vücuda nasıl bir zarar veriyormuş.. Öğrendiğinizde çok şaşıracağınız detaylar var.

Yemek sonrası neden çay veya kahve içilmez? Uzmanların yapmış olduğu açıklamaya göre çay ve kahvenin demir emilimini engellediği ortaya çıkmıştır. Bu eksiklikte sürekli olarak yorgun hissetmeye ve nefes almada zorluğa ağrılara yol açmaktadır..

Bu yüzden uzmanlar yemek sonrası hemen çay veya kahve içmek yerine en az  1 saat beklenmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Başlı başına faydası olan çay veya kahve yemek sırasında veya hemen sonrasında içilirse vücuda katkıdan çok zarar vermektedir.

Bir başka deyişle Yapılan bazı araştırmalar çay, kahve ve diğer kafeinli içeceklerin demir emilimini azalttığını ortaya koymuştur. Bilim insanları tarafından yapılmış olan Bu araştırmalardan birinde hamburgerin yanında 1 bardak kahve içmenin demir emilimini yüzde 39 azalttığı sonucu ortaya çıkarılmıştır. Öte yandan Hamburgerin çay ile beraber yenilmesi durumunda da bu oran yüzde 64 seviyesine kadar çıkabilmektedir.

İşte bu yüzden Yemek sonrasında hemen çay içmek yerine mutlaka 1 saat beklemeniz gerekmektedir..

İlgili Haberler