• BIST 119.574
  • Altın 312,274
  • Dolar 6,0555
  • Euro 6,5509
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 14 °C

Eğitim Uzmanı Çokay 2017 Ygs Sonuçlarını Analiz Etti

Eğitim Uzmanı Çokay 2017 Ygs Sonuçlarını Analiz Etti
Aydın Özel Kavaklı Anadolu Lisesi eğitim uzmanı Süleyman Çokay, 2017 YGS sonuçlarını analiz etti.

Aydın Özel Kavaklı Anadolu Lisesi eğitim uzmanı Süleyman Çokay, 2017 YGS sonuçlarını analiz etti.

2017 YGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte önceden tahmin ettikleri gibi sınavın zor olmasının başarı sıralarına olumlu fakat puan olarak olumsuz yansıdığını belirten Süleyman Çokay, "Sonuçların açılanmasında puanlar ilk aşamada sizlere düşük gelmiştir ancak sıralamaların asıl önemli olduğunu tekrar vurgulamak isterim.2015 ve 2016 ortalaması bir sıralama söz konusu. Bu ortalama şu an için 2014 verilerine yakın seyrediyor. Dolayısıyla hedeflediğiniz bölümlerin 2014 taban puanlarını bir kenara yazmakta fayda var. Üniversitelerin taban puanlarına baktığımızda geçen sen puanlarda artış olmuştu. Bu sene ise LYS nin de aynı zorlukta olacağını varsayarsak üniversitelerin taban puanları düşecektir. Bu yüzden kesinlikle moralinizi bozmayın" dedi.

Türkiye Ortalamaları ve Standart Sapma

2015 ve 2016 karşılaştırıldığında ciddi farklar göründüğünü kaydeden Çokay, "Sınavın zor olması puanların iç içe geçtiğini gösteriyor. Standart sapma aynı şekilde 2016 ya göre oldukça düşük. Özellikle matematik testi ortalaması 7.9 dan 5.1'e düşüyor. Standart sapması da 9.9 dan 7.6 ya düşüyor. Bu değerler grubun benzer puan aralıklarında olduğunu, homojenlik olduğunu gösteriyor. 20 bin olan öğrenci ile 40 bin olan öğrenci arasında yaklaşık 20 puan var. YGS etkisinin yüzde 28'lerde olduğunu düşünürsek çok şey değişecektir. Sıralamada geride olduğunu düşünenler LYS etkisinin yüzde 70'lerde olduğu gerçeği ile hareket etmelidir. Bu iki dersin YGS puanlamasında etkisi matematik ve fen bilimleri ile kıyaslandığında azdır. Ancak MF ve TM puanına geçildiğinde işte o an fark ortaya çıkacak ve bu testlerde netleri iyi olanlar üstlere geçecektir" diye konuştu.

YGS Puanlarının Doğrudan Etkisi Yoktur

Öğrenciler ve verilerine uyarılarda bulunan Çokay, açıklamasını şöyle tamamladı: "Önemli olan test başına yaptığınız netlerdir. Bu yüzden puan hesabında puanların hükmü yoktur. YGS puanına takılı kalmayın. Yukarıda anlattıklarımın olumlu yansımalarını geçen sene YGS de nerelerden nereye çekildiğini gösteren tabloda görebilirsiniz. YGS2 başarı sırası 59 bin olan tıp öğrencisi ise YGS6 başarı sırası 359 bin olan hukuk öğrencisi olmuş ise söz sırası sizde demektir"

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim