• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 24 °C

Ego’dan Özel Toplu Taşıma Araç Şoförlerine Psikolojik Eğitim

Ego’dan Özel Toplu Taşıma Araç Şoförlerine Psikolojik Eğitim
Ankara'da kent içi toplu taşımacılığın büyük kısmını üstlenen EGO Genel Müdürlüğü, bünyesinde görevli şoförlerle birlikte ÖTA ve ÖHO şoförlerini...

teknik testler ile psikiyatrik muayenelerden geçiriyor.

Ankara'da kent içi toplu taşımacılığın büyük kısmını üstlenen EGO Genel Müdürlüğü, bünyesinde görevli şoförlerle birlikte ÖTA ve ÖHO şoförlerini de uluslararası geçerliliği olan testlere tabi tutarak, toplu taşıma hizmetinin belirli standart ve kalitede olmasını sağlıyor. EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri, Otobüs Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren "Psiko-Teknik ve Eğitim Merkezi" aracılığıyla hem kurum bünyesindeki şoförlere hem de ÖTA ve ÖHO şoförlerine psiko-teknik testler ve psikiyatrik muayene yapıldığını, eğitim verildiğini belirttiler. Şoförlere verilen eğitimler sayesinde toplu taşıma hizmet standartlarının artırılarak geliştirilmesinin hedeflendiğini belirten EGO yetkilileri, "Eğitim merkezinde sürücülere psiko-teknik değerlendirme testleri uyguluyoruz. Uluslararası standartlarda, simülatörle yapılan eğitim ve testlerde sürücülerin algı, dikkat, hafıza, muhakeme gibi zihinsel özellikleri ile tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonundan oluşan psikomotor yetenek ve becerileri kontrol ediliyor. Testlerde şoförlerin tutum-davranış, alışkanlık ve kişilik özellikleri ile risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrolleri de ölçülüyor. Psikologlarca gerçekleştirilen testlerle psikiyatrisi tarafından yapılan muayenenin ardından sürücülük mesleği için yeterli olup olmadıkları yönünde rapor hazırlanıyor. Bu ve benzer kontroller sağlandıktan sonra şoförler toplu taşımada hizmet vermeye başlıyor" dedi.

Yetkililer, sürücülerin yanı sıra toplu taşıma içinde önemli bir yere sahip olan araçların da EGO tarafından teknik uygunluk yönünden denetlendiğini söyledi.

"ÖTA ve ÖHO'ların denetimi sahada devam ediyor"

EGO tarafından ÖTA ve ÖHA'ların saha denetimiyle birlikte uygulamaya esas denetimlerinin de yapıldığını ifade eden yetkililer, şunları söyledi:

"ÖTA ve ÖHO araç ve şoförleri, EGO tarafından denetimlerle sürekli kontrol altında tutuluyor. Denetimlerde ÖTA ve ÖHO'ların kendi güzergahlarında çalışıp çalışmadığı, araç şoförünün uygunluğu ve belgeleri, ücretsiz yolcu binişlerine riayet edip etmedikleri, hız ve trafik kurallarına uyup uymadığı, yolculara davranışları, kayıtsız personelin çalışıp çalışmadığı kontrol ediliyor. Ayrıca toplu taşıma hizmeti alan yolcuların şikayetleri, Ceza Komisyonuna rapor ediliyor. Şikayeti araştıran komisyon, sözleşme kapsamında çıkan sonuca göre gerekli cezai veya farklı işlemi uyguluyor. Ancak toplumun öz değerlerine aykırı tutum ve davranışlara karşı uygulanan ceza ve yaptırımlar en üstte tutularak; bu işleticilerin işletme ruhsatı iptal ediliyor."

Ego’dan Özel Toplu Taşıma Araç Şoförlerine Psikolojik Eğitim

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim