Ehliyet Sahiplerini ilgilendiren zorunlu değişiklik bugün itibariyle başladı! Artık....

Ehliyet Sahiplerini ilgilendiren zorunlu değişiklik bugün itibariyle başladı! Artık....

Ehliyet sahipleri bu tarihe dikkat etsin. Zorunlu değişiklik bugün itibariyle başladı. Eğer yaptırılmazsa ehliyetler geçersiz olabilir. Ehliyeti olanları ilgilendiren haber, hükümet duyurdu bugün başladı...

Avrupa Birliği'nin zorunlu koştuğu tek tip ehliyet için Almanya da düğmeye bastı. Buna göre yarından itibaren eski ehliyet sahibi olan o kişilerin değişiklik yapmaması halinde araba kullanmalarına izin verilmeyecek.

Sahte ehliyet üretimine karşı önlem alan Avrupa Birliği kararı için Almanya da düğmeye bastı. Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde tek tip ehliyet kullanılması için yapılan çalışma kapsamında Almanya, bugünden itibaren zorunlu ehliyet değişimine başladı. 

Ehliyetleri geçersiz olabilir

Ulaştırma Bakanlığı ve Federal İçişleri Bakanlığı’nın kararı doğrultusunda yaş ve ehliyetin alındığı tarihe göre bir değişiklik takvimi belirlendi. Buna göre ise 1953 ve 1958 seneleri arasında doğan kişilerin defter halindeki eski ehliyetlerini yenisiyle değiştirmeleri gerekiyor Önümüzdeki sene Ocak ayına kadar vakitleri olan kişiler eğer değişikliği yapmazlarsa süre sonunda araba kullanmalarına izin verilmeyecek.

Ücreti 25 Euro

1953 senesinden önce doğanlara ise 2033 senesine kadar yenileme süresi tanındı. Almanya'da belgesini yenisi ile değiştirmek için ise belirlenen tarihten öncesinde de ehliyet değiştirmek için başvuru yapılabilmekte. Ancak kendisi için belirli olan tarihe kadar ehliyet yenisi ile değiştirilmezse, sürücülerin ehliyetleri iptal olacak. Fakat araç kullanma haklarını kaybetmiş olamayacaklar. Ehliyet değiştirme ücreti ise 25 Euro tutarında oldu.

2013'ten sonrasında alanlar yenileme yapmayacak

Liste yaş ve belgeyi edinme tarihine kadar düzenlenmiş olsa bile herhangi bir zamanda da alınmasının önünde bir engel bulunmuyor. Daha öncesinde de yapılabilecek olan ehliyet yenileme işlemi için 25 Euro ücretin yanında bir de biometrik fotoğrafa ihtiyaç duyulmakta. Bunun yanında eğer sürücüler ehliyetlerini 2013 senesinden sonra edindiyse, ehliyet yenilemelerine lüzum yok.

İlgili Haberler