• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 12 °C

Ekonomi Bakanlığı’ndan, Türkiye-rusya İthalatına İlişkin Açıklama

Ekonomi Bakanlığı’ndan, Türkiye-rusya İthalatına İlişkin Açıklama
Ekonomi Bakanlığı, Türkiye'de bazı ürünlerin ithalatında Rusya Federasyonu'na yönelik yasaklamalar getirildiğine dair yanlış haberlere ilişkin yaptığı...

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye'de bazı ürünlerin ithalatında Rusya Federasyonu'na yönelik yasaklamalar getirildiğine dair yanlış haberlere ilişkin yaptığı açıklamada "İthalatı yasaklamaya veya kısıtlamaya yönelik herhangi bir karar alınmamıştır" dedi.

Ekonomi Bakanlığı, 17 Mart 2017 tarihi itibarıyla gerek Türk basınında gerek Rusya Federasyonu basınında Türkiye'de bazı ürünlerin ithalatında Rusya Federasyonu'na yönelik yasaklamalar getirildiğine dair yanlış haberlerin yayınlandığını belirterek, buna ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve Türkiye'nin dış ticaret politikasının DTÖ kurallarına tamamen uygun olarak şekillendirildiği kaydedildi.

"İthalatı yasaklamaya veya kısıtlamaya yönelik herhangi bir karar alınmamıştır"

Açıklamanın devamı ise şu şekilde:

"Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyesi bir ülke olarak uluslararası ticaretini başta DTÖ kuralları olmak üzere Uluslararası Anlaşmalar kapsamındaki yükümlülüklerine uyumlu olarak gerçekleştirmektedir. Türkiye bu çerçevede, dünya ticareti içindeki payını artırmak hedefine yönelik serbest ticaret anlaşmaları ve gümrük birliği çerçevesinde liberal dış ticaret politikalarını uygulamaya devam etmektedir. Bu bağlamda İthalat Rejimi kapsamında son zamanlarda ithalatı yasaklamaya veya kısıtlamaya yönelik herhangi bir karar da alınmamıştır.

Diğer taraftan Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında, ihraç edilecek ürünün bünyesinde kullanılmak üzere gümrük vergisinden muaf olarak ithalat yapılmasını öngören Dahilde İşleme İzin Belgelerinde ihracatçılarımızın talebi üzerine ithalatın yapılacağı ülke bilgilerinin de belirtilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu uygulamanın herhangi bir ürünün herhangi bir tedarikçisine yasaklama getirmek gibi bir gayesi bulunmamaktadır. Söz konusu uygulamadan önce başlamış işlemlerde firma mağduriyeti oluşmamasına özen gösterilmektedir."

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim