13 Milyon üzeri Emeklinin ek zam talebinde yeni gelişme

Milyonlarca emekli ek zam talep ediyor. Emeklilerin ek zam talebiyle ilgili yeni bir talep daha hükümete iletildi

13 Milyon üzeri Emeklinin ek zam talebinde yeni gelişme
Yayınlanma Tarihi : 07 Nisan 2022 17:07

Ocak 2022'de yapılan maaş zammı eridi. Milyonlarca emekli hükümetten ek zam talebinde bulunuyor.

Temmuz ayında yeni bir zam yapılacak. En azından Temmuz ayında yapılacak zammın biraz yüksek olması talep ediliyor.

MALİYETLER BEL BÜKÜYOR

Fatura, kira ve gıda ürünlerine giden ödemeler emeklilerin belini büküyor. Emeklilerin bir çoğu ya tekrar çalışmak zorunda ya da çocuklarından destek almak zorunda.

Emekliler yeni bir ek zam talebinde bulundu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkan Kazım Ergün, emeklilerin alım gücünün düştüğünü belirterek, emeklilere sosyal yardım yapılması talebinde bulundu.

Açıklanan enflasyon ile çarşının ve pazarının enflasyonun farklı olduğunu savunan Ergün, şunları kaydetti:

"Gıda ve konutun zorunlu harcamalardaki payı yüzde 60'ı geçmesine rağmen bu, TÜİK sepetinde 39 düzeyinde. Gıda ve konutun ağırlıklarının düşürülmesi TÜFE artışlarını da aşağıya çeken bir etki yapmaktadır. Ekmek, çay, şeker, bulgur, pirinç, yumurta, baklagiller ve sebzeye erişim, emekliler için lüks olmaya başladı. Emeklilere ödenen aylıklar yetersiz kaldığından, emekli pazara gidemiyor. Emekli aylıklarına sosyal yardım yapılmaması, en önemli eksiklik olarak görülmeli ve 2000 öncesi dönemde olduğu gibi, emeklilerimize sosyal yardım yapılmalıdır. Alım gücünün düşen emeklilerimiz ek zam bekliyor." (AA)

İKRAMİYELER DE ZAMLANACAK

Öte yandan emeklilerin bayram nedeniyle alacakları ikramiye ye de zam gelecek. Kurban bayramında ve Ramazan bayramında emekliler ikramiyelerini zamlı olarak alacaklar.