2022 emekli ve memur zammı için düşünülen rakam

Gözler 2022 yılında emeklilere ödenecek olan memur ve emekli zammında. Milliyet yazarı Zafer Şahin'den flaş bir iddia gündeme geldi.

2022 emekli ve memur zammı için düşünülen rakam
Yayınlanma Tarihi : 31 Aralık 2021 20:39

2022 yılında emeklilere ödenecek emekli zammı merakla bekleniyor. Memurlar ve emekliler hükümetten gelecek açıklamaya kilitlendi.

2021 yılının son günündeyiz. Bugünde hükümetten bir açıklama gelmedi. 3 Ocak 2022 itibariyle emekli ve memurlara ödenecek zammın açıklanması bekleniyor.

Emeklilere ödenecek zam büyük merak konusu olurken bazı gazeteci ve ekonomistler tahmin yürütmeye başladılar. Cem Küçük en az yüzde 40 zam iddiasında bulunmuştu. Ekonomistler ise erken seçimin konuşulduğu bir ortamda yüksek zam ihtimaline dikkat çekiyorlar.

Emeklilere ödenecek zamla ilgili Milliyet gazetesi yazarı Zafer Şahin'de önemli değerlendirmelerde bulundu. Milyonlarca emeklinin gözü kulağı gelecek zam haberine kilitlenmişken Zafer Şahin önemli tespitlerde bulundu.

Konuyla ilgili açıklamasında Zafer Şahin, "Kamu görevlilerinin maaşlarına 2022’nin ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 7 olmak üzere yıllık bazda yüzde 12 + enflasyon farkı kadar zam yapılacak. 2023 yılı için ilk 6 ay yüzde 8, ikinci altı yüzde 6, yıllık bazda ise yüzde 14 + enflasyon farkı verilecek. Bu artışlardan memur emeklileri de aynı oranlarda faydalanacak. Oranı netleşmemekle beraber, bir refah payı artışı için de görüşmeler sürüyor. Sendika üyesi kamu görevlilerine verilen toplu sözleşme ikramiyesi de 135 liradan 400 liraya çıkarılacak" ifadelerine yer verdi.. 

PEKİ NE KADAR ZAM GELECEK?


Emeklilere yönelik son zam iddialarını ise Şahin şöyle dedi:

"Ve SSK, Bağ-Kur emeklileri... Bu gruptaki emekliler Ocak ve Temmuz olmak üzere senede iki kez zam alıyor. Zam oranları bir önceki altı aylık dönemdeki enflasyon oranına göre belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2021’in ilk altı ayındaki enflasyona göre yüzde 12 civarında bir zam alması kesin görünüyor. 2022’nin 3 Ocak günü açıklanacak altı aylık enflasyona göre bu oranın daha da artması bekleniyor. Bu zamlar dışında maaşı 2.000 liraya kadar olan emeklilere ayrıca seyyanen 500 lira zam yapılacak"