2022 için düşünülen emekli ve memur zammı sızdı!

2022 yılında memur ve emeklilere ödenecek maaş zammının Sabah gazetesinden manşetten verilmesi büyük sevinç yarattı. Peki oran neydi?

2022 için düşünülen emekli ve memur zammı sızdı!
Yayınlanma Tarihi : 30 Aralık 2021 16:25

2022 yılında emeklilere ödenecek zammın 2022 yılının ilk haftası belli olması bekleniyor. Gözler 3 Ocak'ta çıkacak rakama kilitlenmiş durumda.

Vatandaşların büyük bir bölümü asgari ücrete gelen zamma yakın emekli ve memurlara da zam yapılabileceğini düşünüyor. Bu konuda iktidar kaynaklarından da benzer söylemler geliyor.

Özellikle Türkiye gazetesi yazarı ve TGRT Ana haber Sunucusu Cem Küçük'te bu konuda iktidara seslenerek emekli maaşlarına en az yüzde 40 ile yüzde 50 arası bir zam öneriyor. Bu oranın emeklileri rahatlatacağını da sözlerine ekliyor.

Öte yandan dün Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'de bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamasında söz konusu zammı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağını duyurdu. Erdoğan daha önce asgari ücret zammını da açıklamıştı.

SABAH GAZETESİ ORAN VERDİ

thumbs-b-c-f1e652ec98e20d10776cc344bd09a280.jpg

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinde ise aktarılan haberde emekli ve memurlara ödenecek zamlarla ilgili bazı bilgiler verildi. 

Pazartesi günü açıklanacak enflasyon oranı memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamda belirleyici olacak. Bu yılın ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon SSSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı olacak. Yine bu 6 aylık enflasyonun yüzde 3'ü aşan kısmı da memur ve emeklisinin enflasyon farkını ortaya koyacak.

BAKAN NEBATİ AÇIKLADI: KAMUYLA GÜZEL BİR ANLAŞMA YAPILDI, SIRA EMEKLİDE

3157645.jpg

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, asgari ücrette yüzde 50.5'lik zammı anımsatarak, "Kamu görevlileriyle çok güzel bir anlaşma yapılmış sıra emeklilerde. Onların da hakkını vermek lazım, Hazine, sabit gelirliler konusunda sıkıntı çıkarmayacak" dedi.

MEMUR MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK? İŞTE TAHMİNLER!

Memurlara yapılacak ek zam görüşmeleri de bu oran netleştikten sonra gerçekleştirilecek. Bu oranın enflasyon farkıyla beraber yüzde 15.7 civarında olması bekleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 6 aylık enflasyon zammının yüzde 14-15 civarında olması bekleniyor. Merkez Bankası'nın beklenti anketinden çıkan sonuçlara göre 10.48 olan 5 aylık enflasyon yıl sonunda 14-15'i bulabilecek. Memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 5 toplu sözleşme zammına ilaveten yüzde 11-12 oranında fark alabilecek. Bu durumda onların da zamları yüzde 16-17 civarına ulaşacak.

592601.jpg

 

2022 İÇİN MEMUR VE EMEKLİYE İLAVE ZAM

SSK, Bağ-Kur emeklilerinin aylık enflasyon zammının yüzde 15 civarında olması bekleniyor. Bu artışa ilaveten ekstra iyileştirme için çalışmalar sürüyor. Geçen yıl olduğu gibi düşük aylıklara ilave artışın yüksek tutulması ya da taban aylığın artırılması, 6 aylık enflasyona refah payı eklenmesi, seyyanen artış seçenekler arasında bulunuyor.

2555396.jpg

PAZARTESİ GÜNÜ ZAM İÇİN KRİTİK ORAN AÇIKLANACAK

Yeni yılın başlamasıyla birlikte tüm kazançlar artacak. Memurlardan emeklilere, işçilerden engellilere, yaşlılardan işsizlere kadar milyonlarca vatandaş yeni maaşlarına kavuşacak. Bunun maaşlar için 3 Ocak Pazartesi günü kritik bir oran açıklanacak.

SEÇİM YATIRIMI

Bazı ekonomistler ise iktidarın asgari ücretten sonra memur ve emeklilere seçim yatırımı olarak yüzde 50'ye yakın zam vereceğini öne sürüyor. Zamlarla İlgili Gözler şimdi iktidardan gelecek açıklamada.