30 Kasım'a Kadar Başvuranın Borcunu Devlet Silecek

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren sigorta primi kararı geldi. SGK tarafından da yapılan duyuruda yapılması gerekenler açıklandı.

30 Kasım'a Kadar Başvuranın Borcunu Devlet Silecek
Yayınlanma Tarihi : 05 Eylül 2021 23:32

Yapılan bir değişiklikle Türkiye'de Genel Sağlık Sigortası hayata geçirilmişti. Çalışmayanlara yönelik bu uygulama çok sayıda vatandaşın da mağdur olmasına neden olmuştu.

Örneğin öğrenciliği bittikten sonra milyonlarca gence otomatik olarak bu borç yansıtılmaktaydı. Sonrasında yeni bir hak tanındı. Eğer herhangi bir geliriniz yoksa 30 Kasım 2021 tarihine kadar başvurmanız durumunda bu borçlar silinebilecek.

Herkesin merak ettiği uygulamanın ayrıntılarını da Sabah gazetesi haberleştirdi. SGK'dan aldıkları cevaplar doğrultusunda bir haber yayınlayan Sabah gazetesi borcu olan vatandaşların yapması gerekenleri de sıraladı. İşte Genel Sağlık Sigortası borcu olanların yapması gerekenler

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan, devlet memuru olan, 65 yaş aylığı alan, şeref aylığı alan, stajyer avukatlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan herkes genel sağlık sigortası kapsamında bulunuyor.

Geliri brüt asgari üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı brüt asgari ücretin yüzde 3'ü tutarındadır. Bu nedenle bu yıl için bu kapsamdaki kişilerin ödeyeceği prim tutarı aylık 107.33 lira.

Eski yeşil kartlılar sağlık hizmet sunucularına müracaat etmeleri halinde herhangi bir şart aranmıyor. Primini kendi cebinden ödeyen kişiler için ise 2 temel kural var; bu kişilerin 30 gün prim ödemesinin bulunması ve 60 günden fazla prim borcunun bulunmaması gerekiyor.
 
Daha önce hiç gelir testi yaptırmayan GSS sigortalılarının, 30 Kasım 2021'e kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek.

Son yapılandırma kanunu ile hiç para ödemeden veya ödeme kolaylığıyla borçtan kurtulma olanağı getirildi. Eğitimini tamamladıktan sonra bir işte çalışmayanların, sigortalı çalışırken sonradan işsiz kalanların yapılandırma süresi dolmadan önce borcunun bulunup bulunmadığını e-Devlet üzerinden sorgulaması gerekiyor. Başvuru şartı bulunmuyor, borçların faizleri otomatik olarak silindi. Borcun anaparasını ödeyenler de faiz, ceza ile karşılaşmayacak.