75 yıllık holdingin hazin sonu: Yüzlerce mülkü icradan satışa çıkarıldı

Bankaya olan döviz cinsi borcunu ödeyemeyen Çiftçiler Gayrimenkul Danışmanlık A.Ş. ve Askam Kamyon A.Ş.'ye ait Çiftçi Towers'daki 437 taşınmaz icra yoluyla satışa çıkarılıyor! Dev holding tam 75 yıllık bir şirketti

75 yıllık holdingin hazin sonu: Yüzlerce mülkü icradan satışa çıkarıldı
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2022 19:06

Son dönemde icra yoluyla satışa çıkarılan mülklerin sayısında patlama yaşanıyor. Çok sayıda vatandaş borcunu ödemekte güçlük çektiği için ellerindeki varlıkları icra yoluyla satışa çıkarılıyor. Ancak bu kez dev bir holdingin malları icra yoluyla satışa çıkarılıyor. 

Halk TV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre  icra dosyasının alacaklı tarafında özel bir banka, borçlu tarafta ise Çiftçiler Gayrimenkul Danışmanlık A.Ş. ve Askam Kamyon A.Ş. yer alıyor. Bankadan alınan kredinin ödenememesi nedeni ile şirket adına kayıtlı değerli mülklerin satışı talep edildi ve icra ihalesi için gün belirlendi.

DÖVİZ KREDİSİ KULLANILMIŞ

İcra dosyasında yer alan belgelere göre bankanın alacak miktarı da oldukça yüklü. Dosyaya göre özel bankanın alacağı 347 milyon dolar. Verdiği krediyi tahsil edemeyen banka, ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile icra takibine geçti.

EN YÜKSEK TUTARLI İCRADAN SATIŞ

Satışa konu gayrimenkuller Zincirlikuyu'nda inşa edilen Çiftçi Towers'da yer alıyor. Proje, 23 bin 859 metrekare alan üzerine kurulu 59'ar katlı iki kuleden oluşuyor.

Satışa konu dairelerin sayısı 437 olarak kayda girdi. Anılan varlıklar için belirlenen toplam bedel 4 milyar 289 milyon 645 bin TL. Bu tutar, bu zamana kadarki en yüksek tutarlı icradan satış dosyası olarak kayıtlara girdi.

TEK BİR DAİRE 140 MİLYON LİRA

Dosyada yer alan bilgilere göre, satışa konu dairelerin önemli bir bölümü boğaz manzaralı. Tek tek satışa konulacak dairelerin fiyat 7 milyon ile 140 milyon TL arasında değişiyor.

Üç kattan oluşan 1.883 metrekarelik tripleks daire 140 milyon liralık bedeli ile, en değerli varlık olma özelliğine sahip.