ABD, Rus Oligarklara Ait 30 Milyar Dolarlık Varlığını Dondurdu

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımlar doğrultusunda Rus oligarklara ait 30 milyar dolar değerindeki varlığın bloke edildiğini açıkladı.

ABD, Rus Oligarklara Ait 30 Milyar Dolarlık Varlığını Dondurdu
Yayınlanma Tarihi : 29 Haziran 2022 23:14

ABD Hazine Bakanlığı, Rus elitlere, vekillere ve oligarklara ait 30 milyar dolarlık varlığın bloke edilerek doldurulduğunu açıkladı. Ayrıca, açıklamada Ruslara ait yat ve lüks gayrimenkullere de el konulduğu bildirildi. 

Anadolu Ajansı'ndan Dilara Zengin Okay'ın haberine göre; Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus Elitleri, Vekilleri ve Oligarkları (REPO) Görev Gücü'nün yaptırım uygulanan Rusların varlıklarını bloke etmek veya dondurmak, finansal sisteme erişimlerini büyük ölçüde kısıtlamak için çok taraflı koordinasyondan yararlandığı aktarıldı.

Açıklamada, REPO Görev Gücü'nün faaliyete girdiği ilk 100 günde yaptırım uygulanan Rus oligarklara ait 30 milyar dolarlık varlığın bloke edildiği veya dondurulduğu kaydedildi.

Rusya Merkez Bankası'nın yaklaşık 300 milyar dolarlık varlığının dondurulduğu belirtilen açıklamada, yaptırım uygulanan Rusların sahip olduğu yatlar ve lüks gayrimenkule de el konulduğu bildirildi.

Açıklamada, Rusya'nın küresel finansal sisteme erişimi kısıtlanarak Ukrayna'daki "haksız" savaşını sürdürmesi için gerekli teknolojiyi tedarik etmesinin zorlaştırıldığı belirtilerek, "Rusya'ya savaşın maliyetini artırmaya devam ediyoruz." ifadesi kullanıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı