Akaryakıtta akıl almaz oyun: İkisini de aynı pompada satmışlar!

Akaryakıt bayilerine yapılan incelemeler yetkilileri şaşırttı. Bu kadarına da pes dedirten bir olay yaşandı. İddialara göre hem kaçak hem yasal yakıtı aynı pompada araç sahiplerine satarak skandal bir hileye imza attılar

Akaryakıtta akıl almaz oyun: İkisini de aynı pompada satmışlar!
Yayınlanma Tarihi : 02 Mayıs 2022 13:48

Türkiye'de son dönemde akaryakıt fiyatları hiç olmadığı kadar yüksek fiyatlardan satılıyor. Peş peşe gelen zamlar araç sahiplerini zor duruma düşürürken ortaya çıkan son skandal bu kadarına da artık pes dedirtiyor. Bazı akaryakıt işletmelerinin hem yasal hem de kaçak akaryakıtları aynı pompada vatandaşlara sattıkları ortaya çıkarıldı.

Yaşanan bu gelişmeyle ilgili bakanlıkta inceleme başlattı. Skandalın basına yansımasının ardından herkes ayrıntıları merak ediyordu. Yenişafak gazetesinde yayınlanan bir haberde söz konusu rezaletle ilgili tüm ayrıntılar tek tek anlatıldı.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre bu firmaların tamamı hakkında vergi incelenmesi başlatıldı ve 13 bayinin lisans kapsamındaki faaliyetleri sonlandırıldı.

YAZAR KASA DEVRE DIŞI KONUMDAYDI


Yapılan incelemeler sonucu, bir akaryakıt dağıtım şirketinin 200 milyon lira tutarında sahte belge kullandığı ve yaklaşık 80 milyon lira kamu zararına sebep olduğu yönünde yapılan tespitler de gereği yapılmak üzere VDK’ye gönderildi. Bayi denetimleri kapsamında, faaliyetleri riskli olarak değerlendirilen 7 ilde faaliyet gösteren 34 akaryakıt istasyonuna yönelik farklı tarihlerde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

Bu kapsamda 15 istasyonda pompa, yazarkasa ve otomasyon sistemlerinin devre dışı bırakılarak kayıt dışı akaryakıt satılmasını sağlayan düzenek bulundu.

UZAKTAN KUMANDA İLE KONTROL EDİLİYOR


Vergi Usul Kanunu’na aykırı işlem yürüttükleri tespit edilen istasyonlarda ortaya çıkarılan düzeneklerin gizli anahtar veya kumandalı sistemlerle kontrol edilerek, istenildiğinde kayıt dışı akaryakıtın, istenildiğinde ise yasal akaryakıtın satış tabancalarına sevk edilecek şekilde çalıştırıldığı belirlendi. Ayrıca bu istasyonlardan birinde konektör ve uzaktan kumanda düzeneğiyle kontrol edilen sistem sayesinde istenildiğinde kaçak elektrik, istenildiğinde ise yasal elektrik tüketildiği saptandı.
 
YURT DIŞINDAKİ ARACA FİŞ KESEREK YENİ BİR SKANDALA NEDEN OLDULAR


Ekiplerin 4 akaryakıt istasyonuna yönelik çalışmasında, bu istasyonların yurt dışında veya başka illerde bulundukları tespit edilen araçların plakalarına bir ayda 1,1 milyon lira tutarında akaryakıt fişi düzenlediği tespit edildi.

Lisanssız faaliyetle mücadele kapsamında da Adana’da bulunan bir geri dönüşüm tesisince kendi faaliyet alanıyla ilgili olarak kullanılmak üzere bayilerden dökme ürün olarak toptan temin edilen akaryakıtın, üzerinde numaratör ve satış tabancası bulunan bir adet tank kullanılarak Petro Piyasası Kanunu’na aykırı olarak piyasaya fişsiz-kayıt dışı satıldığı belirlendi. Ekibin çalışmalarıyla son 3 ayda engellenen kamu zararı tutarı 3,3 milyar lirayı buldu. 

Gelen bilgilere akaryakıtlara yönelik incelemeler yetkililer tarafından hız kesmeden devam edecek.

Kaynak: Yenişafak gazetesi