AKP'den Ekonomi için yeni yol haritası! İşte herkesi ilgilendiren düzenlemeler

AKP, vergi muafiyeti de içeren önemli bir kanun teklifini meclise getirmeye hazırlanıyor..

AKP'den Ekonomi için yeni yol haritası! İşte herkesi ilgilendiren düzenlemeler
Yayınlanma Tarihi : 16 Eylül 2021 17:49

Türkiye'de dünyayı 2 yıldır etkilemekte olan Salgın sonrasında çok sayıda işletmeci zor duruma düşmüştü. Hükümet ise bir dizi kararlarla vatandaşları rahatlatmak istedi.

Ardından Vergi yapılandırması ve borçların ertelenmesi gibi kararlar vatandaşta biraz olsun rahatlamaya  yol açmıştı.

Son yapılandırmalardan sonra yeni bir düzenleme olabileceği konuşuluyor. Gelen başka bir son dakika haberine göre ise hükümet yeni kolaylıkları gündeme getirmeye çalışıyor. Öte yandan hükümet tarafından alınan bu kararları Muhalefet temsilcileri erken seçimin ayak sesleri olarak değerlendiriyor.

Gelişmelerde ise vatandaşları yakından ilgilendiren düzenlemelerin ayrıntıları belli oldu.

Konuyla ilgili detayları NTV aktardı.. Buna göre Ekonomideki yeni yol haritasındaki detaylar şu şekilde oldu. 

AKP, vergi muafiyeti de içeren 56 maddelik bir kanun teklifi hazırladı. NTV'den Özgür Akbaş'ın aktardığı haberde teklifin ayrıntıları paylaşıldı. 

Vergi Usül Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi'nde önemli düzenlemeler içeren kanun teklifi üzerinde çalışmalarını tamamlamak üzere. Teklifte, yaklaşık 900 bine yakın küçük esnafı yakından ilgilendiren önemli düzenlemeler var.
 
Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi'nde yer alıp yasa gerektiren düzenlemeler için bu teklifin hazırlandığı belirtiliyor.

Teklifin ayrıntılarına ise NTV'den Özgür Akbaş ulaştı. Teklifin en öne çıkan ayrıntısı küçük esnafa vergi muafiyeti getirmesi.

CİROSU 240 BİN TL'NİN ALTINDA OLAN ESNAF VERGİDEN MUAF OLACAK


İşte teklifte yer alan bazı maddeler:

-Cirosu 240 bin TL'nin altında olan küçük esnaf vergiden muaf tutulacak.
 
KÜÇÜK ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ

-Vergi muafiyeti yaklaşık 900 bin esnafı kapsıyor.

TARIMSAL DESTEKLER ARTIK VERGİYE TABİ OLMAYACAK


-Çiftçiye vergi indirimi geliyor. Tarımsal destekten vergi kesintisi yapılması çok eleştiri konusu yapılıyordu. Bu noktada da bir düzenleme var. Artık destekler vergiye tabi olmayacak vergi alınmayacak.

İNTERNET ÜZERİNDEN PARA KAZANANLARA KOLAYLIK GETİRİLİYOR


-İnternet üzerinden para kazananlara da kolaylık getiren bir düzenleme var. Özellikle YouTuber’lara vergi kolaylığı getiriliyor. Yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazananlar vergi mükellefi haline geliyordu ve defter tutma zorunluluğunu vardı bu kaldırılıyor, vergi mükellefi olacaklar yine ama banka onlara yatan parayı doğrudan stopajını kesecek. Yani vergi sorumlusu banka olacak, kişinin özel hesabı üzerinden stopaj kesilecek.


 
MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN STAJ ÜCRETİNİ DEVLET ÖDEYECEK


-Meslek lisesi stajyerlerinin işveren üzerindeki yükü kaldırılıyor. Meslek liselerine ara elemana teşvik edilmesi uygulamasında sanat okullarında okuyanlar iş yerlerinde staj yapıyorlar ve 767 lira veriliyordu ve bu paranın üçte 1'ini işveren tarafından ödeniyordu artık bu düzenleme ile tamamını devlet ödeyecek ve rakamın bin liraya çıkarılması öngörülüyor. Kalfalıkla ilgili de lisedeki 9-10-11-12. sınıflar okuyup kalfalık yapanların aldığı rakam artılacak ve yeni düzenleme ile bu öğrencilerin aldıkları kalfalık parasının üçte ikisini işveren ödüyordu artık tamamını devlet ödeyecek.

GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ YILDA 3 KEZ VERİLECEK


-Geçici vergi beyannameleri 3 ayda bir yılda 4 kez veriliyordu burada bir değişikliğe gidiliyor yılda 4 kere değil 3 kez beyanname verilecek ve beyanname verme dönemleri de 1 ay erkene çekiliyor.

Kaynak: NTV