Almanya'dan Beklenen Karar! 400 Bin Göçmen İşçi Alımı Başlıyor

Almanya nüfusunun yaşlı olması nedeniyle iş gücü konusunda sıkıntı yaşıyor. 400 bin işçi alımına başlanıyor.

Almanya'dan Beklenen Karar! 400 Bin Göçmen İşçi Alımı Başlıyor
Yayınlanma Tarihi : 21 Ocak 2022 20:09

Almanya'da çalışmak isteyenlerin beklediği açıklama sonunda geldi. Almanya göçmen işçi alımına başlayacağını duyurdu. Sorunun daha da büyümeden çözülmesi için hükümet girişim başlatma kararı aldı. 

Avrupa'nın en büyük ekonomisi ve en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi Almanya yaşlanan nüfusu nedeniyle nitelikli işçi kaybını önlemek için 400 bin göçmen işçi almayı hedefliyor.


Almanya'nın yeni koalisyon hükümeti, emekli maaşlarının gelecekte de istikrarlı bir şekilde ödenebilmesi, demografik dengesizliği ve iş gücü eksikliğini gidermek için her yıl yurtdışından 400 bin nitelikli işçi almak istiyor.

Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis Grup Başkanı Christian Dürr, Alman Wirtschaftswoche dergisine verdiği röportajda, Alman ekonomisindeki nitelikli çalışan eksikliğini gidermek için federal hükümetin göçmenlik politikasının hızla gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Almanya’nın yaşlanan “iş gücü sorununu” ancak modern bir göç politikasıyla kontrol altına alabileceğine işaret eden Dürr, "Yurt dışından 400 bin nitelikli işçi sayısına mümkün olan en kısa sürede ulaşmamız gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'da yaşlı nüfusun artması, çalışan genç nüfusun karşılaması gereken emeklilik sistemi ile sağlık sistemi için yükün artması anlamına gelirken, yaşlanan nüfus nedeniyle Alman ekonomisi her yıl yüz binlerce nitelikli göçmene ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: bloomberght.com - A.A