Altın Alım Satımında Yeni Dönem Başlıyor Güven Sorunu Çözülecek

Kuyumculuk sektöründeki güven sorununun çözümüne katkı sağlayacak İKO-güvenCE Etiketi sistemiyle altın alım satımında yeni bir dönem başladı.

Altın Alım Satımında Yeni Dönem Başlıyor Güven Sorunu Çözülecek
Yayınlanma Tarihi : 03 Ağustos 2021 17:37

Türkiye genelinde altın alan çok sayıda vatandaş güven problemi yaşıyor. Bu soruna çözüm için örnek olacak bir sistem üzerinde duruldu. Sistem an itibariyle devreye girdi. Güven sorununa çözüm bulan bu sistem sayesinde sahtecilik ve düşük ayar gibi problemlerin önüne geçilecek. Konuyla ilgili olarak İhlas Haber Ajansı'da yaşanan gelişmeyi haberleştirdi.

Altın alım satımında geçerli olacak sistemin ayrıntıları belli oldu..

Kuyumculuk sektöründeki güven sorununun çözümüne katkı sağlayacak İKO-güvenCE Etiketi sistemiyle; düşük ayar, sahtecilik gibi durumlardan dolayı yaşanan güven sorununun önüne geçilmesi hedefleniyor.

********************

SAHTECİLİK VE DÜŞÜK AYAR SORUNUNA ÇÖZÜM

Kuyumculuk sektöründeki güven sorununun çözümüne katkı sağlayacak İKO - güvenCE Etiketi sistemi 1 Ağustos itibarıyla devreye alındı. Düşük ayar, sahtecilik gibi durumlardan dolayı kuyumcu ile vatandaş arasında güven sorunu yaşanmıştı. Söz konusu uygulamayla güven sorununun önüne geçilmesi hedefleniyor.

*************

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, proje hazırlığının bir buçuk yıl sürdüğünü belirterek, "Çeşitli talep ve şikayetler doğrultusunda bu uygulamayı hayata geçirdik.

*********************

AMACIMIZ GÜVEN DUYGUSUNU ÜST DÜZEYE ÇIKARMAKTIR

Buradaki amacımız, kuyumcu esnafımızla yerli ve yabancı tüketici arasındaki güven duygusunu üst düzeye çıkarmaktır. Esnaflarımızdan uygulamaya bir talebi bulunuyor" dedi.

"E-ticaret platformlarından da bu güvence paketini talep edeceğiz"

Atayık, ilk önce İstanbul için yapılan bir proje olduğu söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti: "Oda ve dernek başkanlarıyla görüşüp bu uygulamayı tüm Türkiye'ye yaymak istiyoruz. Bu uygulama sadece fiziksel olarak değil, e-ticaret platformlarından da bu güvence paketini talep edeceğiz. Son zamanlarda altının değer kazanmasıyla beraber taklit altın, düşük ayarlı altın gibi ürünler oluştu. Bu durumun önüne geçmek istiyoruz. Bu etiketli ürünleri alan vatandaşlardan bu karekodlu etiketi muhafaza etmelerini istiyoruz. Herhangi bir sorunla karşılaştıklarında aldığı yere başvurabilir".

****************

ETİKETLİ ÜRÜNLER ALINMALI

Tüm vatandaşların güvenilirlik açısından bu etiketli ürünleri tercih etmelerini gerektiğini söyleyen Atayık, "Şu anda esnaflardan etikete bir talep bulunuyor. Bu uygulamanın daha da yaygınlaşarak başarıya ulaşmasını hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

*************

BELGEYİ SORGULAMAK DA MÜMKÜN OLABİLECEK

Öte yandan Konu hakkında konuşan Esnaf Feyzullah Ören, "İstanbul Kuyumcular Odası bir uygulama gerçekleştirdi. Ürünlerde bir karekod var. Mağazaların denetlendiğini malzemelerin kaç ayar olduğunu, sonrasında demo olup olmadığını denetlenmiş mağazalara İKO bir barkot sistemi oluşturuyor. Önünde İstanbul Kuyumcular Odası yazıyor. Diğer tarafında ise karekod mevcut. Karekodu telefonunuzla okuttuğunuzda telefonunuzda bir sayfa açılıyor ve firmanın denetlendiğine dair İKO'dan bir belge önünüze çıkıyor. Bu belgede firma ismi, kalitesi, ürünün nasıl denetlendiğine dair açıklamalar yer alıyor. Ayrıca malzemenin ayarı, kalitesinin ve uygunluğunun ispatı bulunuyor. Böylece kuyumcuya güvenen halkımız bu şekilde daha da güvenebilir bir hale geliyor" açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.