Altın ve Para uzmanı İslam Memiş, Yeni zirve alım fırsatı için tüyolar verdi

Altın ve dolar uzmanı İslam Memiş yeni uyarılarda bulundu. Alım fırsatları hakkında da bilgiler verdi.

Altın ve Para uzmanı İslam Memiş, Yeni zirve alım fırsatı için tüyolar verdi
Yayınlanma Tarihi : 05 Nisan 2022 17:45

2018 yılından itibaren kademeli bir şekilde dolar ve altın yükseliş içerisinde. Tarihi bir dönemden geçiyor altın ve dolar piyasası. Yatırımcılar ellerindeki yatırımlarını satıp satmama konusunda kararsız bir durumda.

ARALIK'TA PATLAMIŞLARDI

Kasım ve Aralık 2021 içerisinde yüksekten dolar ve altın alanlar patlamış büyük kayıp yaşamışlardı. O dönem İslam Memiş, yüksekten altın ve dolar alanların batacağını öne sürmüştü. 

İslam Memiş'in dediği çıkmış ve dolarda büyük bir çekilme yaşanmıştı. Özellikle küçük yatırımcılar büyük yaralar almıştı. 

Şimdilerde İslam Memiş tarafından yapılacak açıklamalar merakla bekleniyor.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; İslam Memiş zirve beklediği tarif ve alım yapılacak zamanla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Youtube ve sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla dikkat çeken altın ve para uzmanı İslam Memiş yine herkesi uyardı.

ENFLASYON UYARISI DİKKAT ÇEKTİ 

 Para ve emtia piyasaları 5 Nisan gününe yükselişle başladı. Dolar 14.70 seviyelerindeyken euro 16.15, gram altın ise 913 lira. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Youtube kanalında enflasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Enflasyon yüzde 61 açıklandı ama halkın hissettiği enflasyon yüzde 120'nin üzerinde. Ekonomi yönetiminde zihniyetin değişmesi gerekiyor" diyen Memiş şunları söyledi:

ASIL GÜNDEM ÇOK BAŞKA

"Bana göre Rusya ve Ukrayna'yı barıştırma gündemi Türkiye'nin gündemi değil. Bana göre Türkiye'nin gündemi ekonomi ve enflasyonla mücadeledir.

Onlarca tarım bakanı geldi geçti. Neler yaptılar onu hatırlamıyorum. Her geçen gün kan kaybetmeye devam ediyoruz. Hormonlu gıdalar yemek zorunda kalan bir millet haline geleceğiz. Kilo kilo yerine gram gram almak zorunda kalacağız. Bunlar üzücü şeyler. Enflasyon rakamları artmaya devam edecek. Dört mevsim yaşıyoruz, üç tarafımız denizlerle çevrili ama başarımız sıfır. Hiç iyimser değil."

"Borsa İstanbul yüzde 2'lik bir yükseliş yaşadı. 2297 puanla tamamladı. Ancak ben bu yükselişleri çok sağlıklı bulmuyorum.

Bu kadar yüksek enflasyona karşın dolar sabit kaldı hatta biraz geriledi. Sağlıklı mı, bence değil. Günün birinde patladığında fena patlar. Aralık ayında gördüğümüz 18'li seviyeler yeniden olabilir.

Euro dolar paritesinde değer kayıpları gördük. Kararsız bir şekilde günü tamamladı. Dengelenme çabasını sürdürüyor. Kararsız. Euro dolara kıyasla ucuz. Hem parite hem de dolardaki baskılanma euro'yu TL bazında ucuz hale getirdi.

Gram altın 910 lira seviyesinde. Halen 900 ile 920 arasına sıkışmış durumda. Nisan ayında 900'ün altına sarkmalar göreceğiz ama Nisan ayı final ayı. Alım yapan yaptı. Mayıs ayında çok büyük bir fırtınaya karşı hazırlık yapmak gerektiğini düşünüyorum. Ciddi bir küresel daralmayla birlikte çarşı pazar karışacaktır.

Döviz kurlarında bir gerileme oldu. Bence kademeli alım yapmak için döviz kurları şu anda çok ucuz. Gram altın tekrar 900'ün altına sarkarsa alım için fırsat sunacaktır. Ons altın 1925 dolar seviyesi kritik. Hem destek hem direnç. Aşağı sarkarsa 1880 dolar, yukarda kaldıkça ise 1960 dolar seviyesi var. Bu bant aralığında gezinmeye devam ediyor.

YENİ BİR HİKAYE LAZIM

Piyasalar yeni bir hikaye haber akışı bekliyor. Nisan ayında bu hikayenin barış olacağını söylemiştim. Nisandan sonra Eylül ayına kadar bir fırsat vermeden çok sert bir şekilde yoluna devam edecek bir fiyatlama olacağını tahmin ediyorum.

Gümüşün gram fiyatı 11.50 lira seviyesinde. Kademeli olarak alım yapılabilir. 11.00 seviyelerine kadar var ama kademeli almak bu işin bence göbeğinde. 11.50 lira seviyesinde yüzde 50 alım yapmayı kendime uygun görüyorum. Diğer 50'yi biraz daha sarkarsa yapabilirim.

Ons gümüş 24.39 dolar seviyesinde. 23.80 ile 24.80 bant aralıklarını takip edebilirsiniz. Orta ve uzun vadede petrol fiyatlarında yeni rekorlar görmeye devam edeceğiz. Tüm enstrümanlar yatay ve gergin bekleyişine devam ediyor. Yatırımcılar için şu an beklemek daha makul."

Kaynak: DUVAR