Araç Sahiplerine Uyarı! Trafik sigortası için yeni karar alındı

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren trafik sigortası kararı. 2022 yılı başlar başlamaz uygulama da başlıyor. Gelen son dakika haberine göre Trafik sigortasında tavan primi 1 Şubat'tan itibaren artıyor.

Araç Sahiplerine Uyarı! Trafik sigortası için yeni karar alındı
Yayınlanma Tarihi : 01 Ocak 2022 16:16

Türkiye'de 2022 yılına vatandaş zamlarla merhaba derken , araç sahiplerini yakından ilgilendiren çok önemli bir gelişme yaşandı. 

2021 yılındaki dolar yükselişi araç piyasasını da olumsuz anlamda etkilemişti. Vatandaşın sıfır araç alması imkansız hale gelirken şimdilerde ikinci el araç fiyatları ise cep yakıyor.

Büyük bir lüks haline gelen araçların her yıl vergi ve trafik sigortası gibi giderleri de var. Akaryakıt fiyatlarına gelen peş peşe zamlarla araç sahipleri ne yapacağını bilemezken dikkat çeken bir düzenleme daha yapıldı. 

Şubat 2022 itibariyle başlayacak olan düzenlemenin detaylarında trafik sigortalarıyla ilgili önemli bir değişikliğe gidildiği görülüyor. Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren düzenleme üstelik ertelemesiz yürürlüğe girecek. 

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gitti.

Dünkü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yapılan değişiklikle birlikte, zorunlu trafik sigortasında tavan prim 1 Şubat 2022'den itibaren yüzde 20 oranında artırıldı. Bununla birlikte yine aynı tarihte geçerli olmak üzere aylık tavan artışların yüzde 1,5 olarak uygulanacağı kararı verildi.
 
Trafik sigorta poliçesinin iptali durumunda ise, sigorta şirketine tahakkuk eden primin 40 TL’den az olamayacağı, bu primin 32 TL'sinin acente komisyonu olarak tahakkuk ettirileceği hüküm altına alındı.

Ayrıca, yönetmeliğe eklenen bir ek madde ile SEDDK'nın araçların yakıt cinsine ve emisyon değerlerine göre prim indirim ve artırım oranlarına ek olarak yüzde 10'a kadar indirim veya artırım uygulamaları getirebileceği karara bağlandı.

Dünya gazetesinden Selçuk Altun'un haberine göre; düzenlemenin sigorta şirketleri için ciddi zararlar yazılan trafik sigortası tarafında "kurtarıcı olduğu" değerlendiriliyor.

Sigorta şirketleri, maliyetlerin çok arttığını, devletin belirlediği fiyat artış oranının yetersiz kaldığını ve prim artışının kaçınılmaz hale geldiğini dile getiriyordu.

Kaynak: Dünya gazetesi