Araç sahiplerini ilgilendiriyor. Trafik sigortasına büyük zam

Araç sahiplerini üzecek bir zam haberi daha geldi. Akaryakıt fiyatları bel bükerken trafik sigortalarına da zam geliyor

Araç sahiplerini ilgilendiriyor. Trafik sigortasına büyük zam
Yayınlanma Tarihi : 15 Nisan 2022 12:13

Son dönemde Türkiye'de araç sahipleri peş peşe gelen zamlarla şaşkına dönüyor. Özellikle akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar cep yakıyor. Sıfır ve ikinci el araçların fiyatlarında da kur şoku sonrası gözle görülür derecede rekor bir artış var.

Tüm bu yaşananlar yetmezmiş gibi şimdi de trafik sigortasına rekor bir zam haberi geldi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; SEDDK, yayımladığı yeni bir genelgeyle sigorta şirket­lerine mayıs ayı başından itibaren trafik sigorta prim­lerini her ay yüzde 2.25 artırma yetkisi verdi.

Şubat ayından bu yana trafik primleri her ay yüzde 1.5 artırılarak uygulanıyor­du. SEDDK, 2022 için aylık prim artış oranını yüzde 1.25 olarak belirlemiş, ancak enflasyon ve kurlardaki hızlı artış nedeniyle primlere yüzde 20 zam yapıp aylık zammı da yüzde 1.5'e yükseltmişti. Yeni genel­geyle birlikte trafik sigortası primleri her ay yüzde 2.25 oranında artacağı için yıllık zam yüzde 30.6 ile rekor se­viyeye ulaşacak.

Şubattaki yüzde 20'lik zam da dikkate alındığında önümüzdeki 1 yıllık dönemde vatandaşın trafik poliçesi prim yükü yüzde 51 zamlanmış olacak. Nisanda bin 235 liraya çıkan en düşük trafik sigortası primi mayısta bin 263 liraya, haziranda bin 291 liraya, temmuzda bin 320 liraya yükselecek. Örneğin geçen yıl mayısta 568 liraya trafik poliçesi yaptıran bir araç sahibi, aynı aracının trafik poliçesini önümüzdeki ma­yıs ayında yenilettiğinde bin 270 lira ödemek zorunda kalacak.