Atilla Yeşilada dolarla ilgili yeni zirve iddiasında bulundu

Ekonomist Atilla Yeşilada yeni bir döviz şoku olabileceği uyarısında bulunarak önemli açıklamalarda bulundu.

Atilla Yeşilada dolarla ilgili yeni zirve iddiasında bulundu
Yayınlanma Tarihi : 05 Nisan 2022 17:23

Aralık ayındaki dolar şokunun etkileri devam ederken bazı ekonomistler ise korku pompalamaya devam ediyorlar. Selçuk Geçer'in ardından bu kez korku pompalayan isim Atilla Yeşilada oldu.

Muhalif medyanın gündeminden düşmeyen açıklamalarına bir yenisi daha eklendi.

HADDİ AŞAN YORUM

Atilla Yeşilada söz konusu açıklamasında haddi aşan ifadeler kullandı. Duvar'da yer alan habere göre; "Türkiye, 4 ila 12 hafta içinde yani yaz gelmeden Aralık 2021 benzeri bir döviz şoku daha yiyecek kafasına" diyen Yeşilada, yıl sonu doların 20 TL'ye çıkabileceğini anlattı.

Yeşilada, YouTube kanalındaki videosunda şu yorumları yaptı:

“Dolar/TL, 14.50-14.80 aralığına sıkıştı. Bu doğal değil. Bu yatay kur seviyesi TCMB’nin dövizi çıpalaması sayesinde sağlanıyor. Yani TCMB ve diğer kamu kuruluşları perde arkasından dövize müdahale ediyor. Daha önce de bu numara denenmişti sevgili abim Berat Albayrak döneminde.

Yerleşiklerin döviz talebi bitmiyor. KKM’nin artık sonuna geldik. O kumpastan da daha fazla döviz geliri elde edilemez. Yerleşiklerin de yavaş yavaş dövize döndüğünü görüyoruz. Bireyseller halen satarken kurumsallar toplamaya başladı.

International Finans Enstitüsü (IIF) yıl sonu adil dolar kuru fiyatını 16.50 TL olarak belirledi. TCMB’nin kendi topladığı beklentilere baktığımızda yıl sonu dolar hedefi 16.65 TL. Yabancı kurumlarla arasında 18 TL ile 20 TL arasında değişik beklentiler var.

ATİLLA YEŞİLADA'YA TEPKİ YAĞDI

Atilla Yeşilada'nın bu yorumlarına çok sayıda vatandaş ise tepki yağdırdı. Doların 20 TL olmasının imkansız olduğunu dile getiren vatandaşlar bu tarz yorumlar yapanların ise kötü niyetli olduklarını dile getirdiler.