Ayçiçek Yağı Artık Lüks Ürün Listesine Girecek

Bir devrin en ucuz yağlarından biri olan Ayçiçek Yağı şimdilerde Türkiye'de en pahalı ürünler arasına girmeye doğru koşuyor.

Ayçiçek Yağı Artık Lüks Ürün Listesine Girecek
Yayınlanma Tarihi : 08 Eylül 2021 15:09

Zeytinyağından daha ucuz olan Ayçiçek yağı yoksul vatandaşın tercih ettiği yağlardan biri. Ancak son bir kaç yıldır Türkiye'de ayçiçek yağı konusunda sıkıntı yaşanıyor.

Fiyatının yüksekliği nedeniyle yurt dışından ithal edilmesi bile gündeme gelmişti. Bugün ise Dünya gazetesinin internet sitesinde ilginç bir haber yayınlandı. Haberde ayçiçek yağının da artık lüks ürünler listesine girebileceğinden söz ediliyordu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ayçiçeği prim desteğinin artarak devam etmesi gerektiğini söyledi.


Ayçiçeği tarımının sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti: "Ayçiçeği üzerine çalışan kamu, özel sektör, üniversiteler ve meslek kuruluşları ön yargısız, ön şartsız iş birliği içinde sorunlara eğilmezlerse toplumun temel gıda ihtiyaçlarından biri olan ayçiçeği yağı lüks tüketim maddesi olarak raflarda yerini alacaktır."