Ayçiçek Yağlarında Beklenen İndirim Sonunda Geldi

Ayçiçek yağlarında yüzde 20 oranında indirim geldi. Vatandaş son dönemde Ayçiçek yağlarına gelen zamlara tepki gösteriyordu.

Ayçiçek Yağlarında Beklenen İndirim Sonunda Geldi
Yayınlanma Tarihi : 01 Ocak 2022 03:07

Türk mutfağında ayçiçek yağı büyük önem taşıyor. Hemen hemen çok sayıda yemekte ayçiçek yağı kullanılıyor. 2021 yılı deyim yerindeyse ayçiçek yağında Türkiye'de kriz yılı olmuştu. 

Ayçiçek yağına son dönemde peş peşe gelen zamlar vatandaşları çileden çıkarmıştı. Bir zamanlar zeytinyağından ucuz olan ayçiçek yağı şimdilerde neredeyse ayçiçek yağından bile daha pahalı hale geldi.

Vatandaşın yoğun tepki gösterdiği yağ fiyatlarına sonunda birileri kulak verdi. Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği aldığı karar doğrultusunda ayçiçek yağı fiyatlarında indirime gitti.

Dövizde yaşanan indirimin yansıtıldığı kaydedilirken vatandaşlar Ayçiçek yağına gelen indirimle az da olsa nefes aldılar. 

Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KARADENİZBİRLİK) Genel Müdürü Ünal Erarslan, AA muhabirine, dövizde yaşanan düşüş sonrası ayçiçek yağı fiyatını makul seviyelere düşürdüklerini açıkladı. 

Konuyla ilgili açıklamasında Yapılan denetimlerle fiyatların daha da düşeceğine inandığını belirten Erarslan, "Bu fiyatla artık piyasada da fiyatların düşüyor olması gerekir. Bizim elimizden çıktıktan sonraki aşamaların da denetlenmesi gerekiyor. Tüketicilerimize tavsiyemiz, piyasadaki alacakları yağ için değişik yerlerden fiyat araştırmaları ve daha uygun olan yeri tercih etmeleri. Piyasadaki spekülatif hareketleri de denetlemelerle durdurmak mümkün olur." şeklinde konuştu. 

Öte yandan açıklamasında Fiyatlarda yaşanan artışın taklit ve tağşiş ayçiçek yağlarının da artmasına neden olabileceğine işaret eden Erarslan, "Fiyatların dalgalı olduğu ve fahiş artmaya başladığı zamanlarda bu çeşit firmalar devreye girip merdiven altı üretime devam etmekteler. Vatandaşın ekonomik sıkıntısını suistimal ederek tağşiş ve taklit edilmiş yağları piyasaya sürmeleri de çok olağan gözüküyor. Tüketicimizin yağ alırken bildikleri ve daha önce kullandıkları markaları tercih etmeleri gerekir." ifadelerine yer verdi. 

EKİM FİYATLARINA GERİ DÖNÜLDÜ

Erarslan, daha önceki fiyatlara bakıldığında düşüşün yaklaşık yüzde 20 oranında olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Kasım ayındaki, ekim ayındaki fiyatlara geri döndük diyebiliriz. Dolayısıyla bunun piyasadaki yansımasının da görülmüş olması lazım. Eğer hala eski fiyatlarda ısrar ediliyorsa bunun, piyasada biraz da sıkıntılı durumdan faydalanıp kendilerine menfaat elde etmek isteyen insanların aşırı kar iştahlarından kaynaklandığını bilmemiz gerekiyor. Bunun için tüketicimizin daha ziyade fiyatları araştırarak daha makul ve uygun olan yerleri tercih etmeleri kendi menfaatlerine olacağı gibi diğer fahiş satan yerleri de bir anlamda cezalandırmak olacaktır."

KARADENİZBİRLİK olarak ayçiçeği ürününü mübayaa edip üretici için yağ satarken tüketici için de regüle edici bir görev üstlendiklerini vurgulayan Erarslan, "Dolayısıyla devamlı bizim fiyatlarımız baz alınmaktadır. En son gelinen döviz seviyesinde önemli oranda fiyatı makul seviyeye çektik. Bunun vatandaşımız tarafından bilinmesi ve piyasadaki fiyatların buna göre takip edilmesi gerekir." diye konuştu.

Haber: Anadolu Ajansı: Fatih Mehmet Kürkçü

Kaynak:Haber Kaynağı