Bakan Bilgin'den Emeklileri İlgilendiren Yeni Zam Açıklaması! Son Çalışmayı Anlattı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, hükümetin, çalışanları ve emeklileri enflasyonun tahribatından koruyacak çalışmalarının olduğunu belirterek emeklileri yakından ilgilendiren maaş zammıyla ilgili ilk kez konuştu

Bakan Bilgin'den Emeklileri İlgilendiren Yeni Zam Açıklaması! Son Çalışmayı Anlattı
Yayınlanma Tarihi : 10 Mayıs 2022 14:36

Milyonlarca emekli Temmuz ayında alacağı zammı merakla bekliyor. Ocak zammı resmen enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle erimişti. Milyonlarca emekli Temmuz ayında yapılacak zammın en azından Ocak zammından biraz fazla olmasını bekliyor.

Ancak gelen son bilgilere göre zam yine enflasyon rakamları baz alınarak yapılacak. Bu duruma hem emekli sendikaları hem muhalefet tepki gösteriyor. Gerekçe olarak ise hissedilen enflasyonun çok daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor. İktidar kanadının ise emeklilere yapılacak zamla ilgili son yol haritası belli oldu

Konuyla ilgili resmi açıklamayı bizzat Bakan Bilgin yaptı. Anadolu Ajansı muhabirlerinden Enes Kaplan'ın derlediği habere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz" ifadelerine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Bilgin, memur ve memur emeklilerine enflasyon farkının ödeneceğini, emeklilerin ise gerçekleşen 6 aylık enflasyon oranında zam alacaklarını hatırlattı.

Hükümet olarak çalışanları ve emeklileri enflasyonun tahribatından koruyacak çalışmalarının olduğunu belirten Bilgin, haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte çalışmaya ilişkin yol haritasını belirleyeceklerini kaydetti.

YILDA İKİ KEZ ZAM YAPILIYOR

Emeklilere yılda iki kez zam yapılıyor. İlk zam Ocak ayında ikinci zam ise Temmuz ayında gerçekleşiyor. Ayrıca emeklilere yılda iki kez de bayram ikramiyesi veriliyor. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında emekliler toplamda 2200 TL'lik ek bir ödeme almış oluyorlar.