Çalışanları İlgilendiren Gelişme! Çalışma Sürelerinde Değişikliğe Gidildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışma sürelerine ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Çalışma saatlerine ilişkin alınan karar doğrultusunda İşte değişen çalışma süreleri...ç

Çalışanları İlgilendiren Gelişme! Çalışma Sürelerinde Değişikliğe Gidildi
Yayınlanma Tarihi : 27 Temmuz 2021 12:52

Türkiye'de çalışan milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni bir değişikliğe gidildi. Buna göre alınan kara doğrultusunda Resmi Gazete'de yayınlanan 'haftalık iş günlerine bölünemeyen çalışma süreleri yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğine' göre, günlük iş süresi 11 saati, gece çalışma süresi 7.5 saati bundan böyle geçemeyecek.

Öte yandan Profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların günlük çalışma süresi 9 saati geçemeyecek ancak bu süre herhangi bir hafta içinde iki kez on saate çıkarılabilecek.


Konuyla ilgili olarak Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre, yönetmelikte yapılan değişikliğin tam metni Şu şekilde.. 

MADDE 1 – 6/4/2004 tarihli ve 25425 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

2060668.jpg

"a) Günlük iş süresi 11 saati, gece çalışma süresi 7.5 saati geçemez. Profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların günlük çalışma süresi 9 saati geçemez, ancak bu süre herhangi bir hafta içinde iki kez on saate çıkarılabilir."

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

Bakanlık tarafından yapılan değişiklik basında da yer aldı. Konuyla ilgili çalışanların haklarını bilmesi adına bu değişikliği bilmesi ve uygulamayanları ilgili bakanlığa şikayet etmesi gerekiyor.

Kaynak : Gazete Duvar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum