Cem Küçük Marketlerin Büyük Oyununu Açıkladı

KDV indiriminden önce bazı marketlerin fiyatlara zam yaptığını öne süren Cem Küçük tartışma yaratacak iddialarda bulundu.

Cem Küçük Marketlerin Büyük Oyununu Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 14 Şubat 2022 17:49

KDV'de indirime gidilmiş ve çok sayıda temel gıda ürününde KDV büyük oranda düşürülmüştü. Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük işte bu karardan önce bazı marketlerin fiyatlara zam yaptığını öne sürerek sözde indirim yapmış gibi gösterecekleri iddiasında bulundu.

Bu iddiayla ilgili hükümete seslenen Cem Küçük yazısında şunları aktardı..

"Herkes elini taşın altına koymalı. Yüzde 7’ye ilaveten, marketler de yüzde 7 indirse millet rahatlar. Marketlerin iyi niyetini şimdi göreceğiz. 


Ancak ortada başka dedikodular da var. Gazetemizin Yayın Koordinatörü Yücel Koç dün şöyle bir tweet attı: “Dün 38,9 lira olan yumurta, bugün öğleden sonra 45,9 liraya çıkarılmış. Üstelik beş zincir marketin tamamında aynı fiyat."

Anlamı: "Marketlerin bu KDV indiriminden 1 hafta önce haberi varmış. O yüzden fiyatları yüzde 20 civarında artırmışlar. Şimdi bu indirimle güya fiyatları aşağı çekecekler..." 


Hükûmet elinde güçlü enstrümanları olan bir yapıdır. Geriye dönük kontrolle bu doğru mu, değil mi kontrol etmeli. Doğruysa gereğini hukuken yapmalı. 


Ben marketler böyle şeyler yapmaz diyemem. Türk siyasi tarihinde özellikle 1970’lerde ve hatta 80’lerde stokçulukla ilgili çok örnek vardır. Sadece market değil bütün sektörlerde kötü niyetliler olabilir. Bunu ortaya çıkaracak olan hükûmettir..."