Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Asgari ücrete yeni zamla ilgili açıklama

Asgari ücrete zam iddialarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamayla son noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Asgari ücrete yeni zamla ilgili açıklama
Yayınlanma Tarihi : 31 Mart 2022 14:59

Günlerdir iktidar medyasında asgari ücrete yeni bir zam yapılacağına yönelik haberler yayınlanıyordu. AKP ve MHP'li siyasetçiler de bu zam için Temmuz ayını işaret ediyorlardı. Temmuz ayında Emekliler ve Memurların maaşlarına zam yapılacak. Bu zamla birlikte asgari ücrete de yeni bir zam yapılacağı öne sürülüyordu.

İddialarla ilgili en net açıklamayı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan konuyla ilgili açıklamasında iddiaları yalanladı.


Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor.
Dolayısıyla da bunun vakti Aralık'tır.


Vakti geldiğinde de asgari ücretle sorumlu olan sendikalar ve Çalışma Bakanlığım otururlar konuşurlar, adımı atarız. Durum bu. Fevkalade bir durum olup olmadığı noktası orada yine tartışılır.


Yani eğer asgari ücret vatandaşımı hakikaten enflasyona ezdiriyorsa, o görüşmelerde belirleme de ona göre yapılır. Olağanüstü bir gelişme olduğu zaman biz bunlara da kapalı değiliz. Başta bakanım olmak üzere sendikacılarla zaten sürekli irtibat halindeler, görüşüyorlar. Böyle bir şey var mı yok mu onu biz de görüyoruz zaten.


Biliyorsunuz daha yeni asgari ücrette görülmemiş bir zam yapmak suretiyle asgari ücreti farklı bir noktaya çektik. Bir diğer adımda da yine emeklilerle ilgili artışları yaptık. Bundan sonra da vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."