Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 'Türkiye'yi Yüksek Faiz-Enflasyon Döngüsünden Kurtarmaya Çalışıyoruz'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, TOBB tarafından düzenlenen etkinlikte, hiçbir şeyi görmezden gelmediklerini ifade ederek, Türkiye ekonomisini yüksek faiz, yüksek enflasyon kısır döngüsünden kurtarmaya çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 'Türkiye'yi Yüksek Faiz-Enflasyon Döngüsünden Kurtarmaya Çalışıyoruz'
Yayınlanma Tarihi : 29 Haziran 2022 23:48

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen 'Türkiye Ekonomi Şurası'nda kürsüye çıktı. Oktay, konuşmasında, Kovid-19 salgını ve ardından Ukrayna-Rusya savaşı ile piyasalardaki dengesiz fiyat artışının etkilerini en aza indirmek ve hiçbir şeyi görmezden gelmeyerek, yüksek faiz-enflasyon kısır döngünden çıkmak için çalıştıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı'ndan Abdullah Yasin Güler'in haberine göre; Oktay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Kovid-19 salgını gibi zorlu bir dönemde güçlü kalmayı başaran, hatta gücünü artıran az sayıda ülkeden biri olduğuna dikkati çekti.

Toplum sağlını korumak için her türlü tedbiri alırken, milletin aşını, işini, sermayesini korumasını sağlamak için tüm imkanları seferber ettiklerini belirten Oktay, bunu da en iyi TOBB ailesi yani ekonominin kalbindeki babayiğitlerin bileceğini söyledi.

Oktay, salgının ardından bu kez de Rusya-Ukrayna savaşı ile enerji ve tarım ürünleri başta olmak üzere küresel emtia fiyatlarında dengesiz artışlara maruz kaldıklarını vurguladı.

Fuat Oktay, müzakerelere verdikleri desteğin yanı sıra Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için Birleşmiş Milletler ile müşterek gayret içerisinde olduklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Büyük ekonomiler dediğimiz ülkeler bugün, 'Başlattığınız girişimlerin nasıl parçası olabiliriz?' diye bize gelmekteler. Bu seviyeye kolay gelmedik, nice bedeller ödeyerek, bölgesinde lider, dünyada güçlü Türkiye şiarıyla yerli-milli politikalarımızdan vazgeçmeyerek geldik. İş dünyamızla ne badireler atlattık, içerden dışardan çıkartılan engellemelere hep birlikte göğüs gerdik. Bu süreçte en büyük kazanımımız, iş dünyasından çalışanlarımıza kadar tüm kesimleri destekleyebilmiş olmamızdır."

"Cumhuriyet'in 100. Yılına İş Dünyamızla Birlikte İlerleyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ekonomi politikalarını Türkiye'nin gerçeklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak güncellediklerini aktararak, "Türkiye ekonomisini yüksek faiz, yüksek enflasyon kısır döngüsünden kurtarıp yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme rotasına sokmanın gayreti içindeyiz." dedi.

İnsanların günlük hayatlarını olumsuz etkileyen hayat pahalılığının önüne geçecek tedbirleri aldıklarına işaret eden Oktay, aynı zamanda her kesimin gelirini yükselterek refah düzeyinde olumsuz bir yönelime müsaade etmediklerini ve bunları an itibarıyla yürürlüğe koyduklarını dile getirdi.

Oktay, Ekonomi Koordinasyon Kurulu çalışmaları kapsamında, ilgili kurumlarla eşgüdüm içinde çalıştıklarını ifade ederek, "Etik dışı fiyatlamalara gitmeden, kötümser senaryolara göre pozisyon almadan, makul politikalarla ülkemizi bu badirelerden de birlikte çıkarabiliriz. 20 yıldır nasıl özel sektörümüzle omuz omuza ilerlediysek, Cumhuriyet'in 100. yılına da aynı yaklaşımla, iş dünyamızla birlikte ilerleyeceğiz. Çalışanımızla çiftçimizle sivil toplum örgütleriyle beraber yürüyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"Hiçbir Sorunu Görmezden Gelmiyoruz"

Oktay, Türkiye ekonomisinin, 2021'de yüzde 11 ile son 10 yılın en güçlü büyüme hızına ulaştığını, G20 ve OECD ülkeleri içerisinde de en hızlı büyüyen ülkelerden birisi olduğunu ifade etti.

Bu dönemdeki büyümeye, ihracatın güçlü katkı sunduğuna işaret eden Oktay, açıklanan son ekonomik büyüme ve sanayi rakamlarının da yatırım iştahının iyi seviyelerde olduğunu gösterdiğini söyledi.

Oktay, makine ve teçhizat yatırımlarının ilk çeyrek itibarıyla 10 çeyrek dönemdir kesintisiz büyümeye devam ettiğini belirten Oktay, şunları kaydetti:

"Turizm sektörüne ilişkin aldığımız ilk işaretler de sezonun çok güçlü bir başlangıç yaptığını gösteriyor. Yabancı turist sayısı, bu yılın ocak-mayıs döneminde salgın öncesi dönemdeki seviyeleri yakalamıştır. İhracatımızdaki güçlü seyir de devam ediyor. 2021'de 225 milyar dolarla tarihin en yüksek seviyesine ulaşan ihracatımız Mayıs 2022 itibarıyla yıllıklandırılmış bazda 242,6 milyar dolarla rekor kırmaya devam etti. Yıl sonu itibarıyla da 250 milyar doları aşmış olacağız."

Bugün enerji ve altın hariç tutulduğunda fazla veren bir cari dengesi bulunduğunu vurgulayan Oktay, ekonomiye ilişkin pozitif gelişmelerin yanında, karşı karşıya bulundukları hiçbir sorunu görmezden gelmediklerinin altını çizdi.

Oktay, tüm platformlarda alternatif önerileri tartıştıklarını ve çeşitli tedbirleri hayata geçirmeye dönük adımlar attıklarını bildirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu ayın ilk haftasından itibaren bir tedbirler setini uygulamaya geçirdik. Finansal istikrarın güçlendirilmesine ve enflasyonla mücadeleye yönelik aldığımız tedbirlerle Türk lirası tasarrufların özendirilmesini, kredilerin daha üretken alanlara yönlendirilmesini ve yatırım ortamının iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Açıkladığımız tedbirler seti kapsamında yabancılara tahsisli swap imkanı gibi konu başlıklarına ilişkin ayrıntıları da gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından yakın zaman içerisinde duyuracağız. Gerekli görülmesi halinde tespit edilen diğer ihtiyaç alanlarına yönelik tedbirleri hayata geçirmeye devam edeceğiz."

Ara malı ürün gruplarının yerlileştirilmesinde TOBB'a çok iş düştüğünü belirten Oktay, iş dünyasının zorlukları fırsata çevirecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Oktay, sanayicileri ara malında yerlileştirme ve millileştirme hamlesine destek vermeye ve üretimde yerli girdinin öncüleri olmaya davet ederek, "Yurt dışında diğer ülkelerde ülkemize tahsis edilecek alanlarda gerçekleşecek tarımsal üretimde de yer almanızı özellikle bekliyoruz. İş dünyamızın, atlattığımız tüm badirelerde ortaya çıkan esneklik ve dinamizmine güveniyoruz." dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı